Կասկածել են Սերգեյ Ասատրյանի կարգավիճակին 07/27/2017   18:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հատւկ ռեժիմի գաղութում 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված Սերգեյ Ասատրյանը, ով քրեական միջավայրում հայտնի է Օսետրինա-մլադշի կամ Սերյոժա Բենթլի մականուններով, բանտարկության մեջ դժվարությունների է բախվել:
Այն բանից հետո, երբ «օրենքով գող» Սերյոժա Բենթլիին 2017թ. փետրվարին խոշոր գումարի շորթման համար դատապարտել են, նրան հետապնդում են պատահարները:
Նախաքննության և գաղութ էտապավորման ժամանակահատվածում Ասատրյանը մի քանի քննչական մեկուսարան է փոխել: Նրան պահում էին «Մատրոսսկայա տիշինա»-ում, «Բուտիրկա»-ում և ռուսաստանյան ամենախիստ բանտերից մեկում՝ «Վլադիմիրսկի ցենտրալ»-ում:
Աղբյուրը պատմել է, որ Օսետրինա-մլադշիին մտադիր էին պատիժ կրելու համար ուղարկել թիվ մեկ ուղղիչ գաղութ՝ Սուխոբեզվոդնոյե ավան, սակայն էտապավորումը բազմիցս հետաձգվում էր «օրինականի» առողջական լուրջ խնդիրների պատճառով: Որոշ տեղեկությունների համաձայն, Ասատրյանը վիրահատություններ է տարել:
Մոսկվայից նիժեգորոդյան թիվ մեկ ուղղիչ գաղութ էտապավորման ճանապարհին «օրենքով գողն» բախվել է անսպասելի տհաճության: Դա տեղի է ունեցել Նիժեգորոդյան շրջանի Միտինո ավանում գտնվող թիվ երկու քննչական մեկուսարանում՝ այստեղ Սերգեյ Ասատրյանին դիմավորել են ոչ որպես «օրենքով գողի»:
Աղբյուրները հաղորդում են, որ Ասատրյանի տիտղոսը չճանաչելու ցուցումը եկել է «օրենքով գող» Վիկտոր Ժարինովից (Ցեզար), ում պաշտպանել են Գելա և Գիզո Կարդավա եղբայրները, Դմիտրի Չանտուրիան (Միրոն), Վալերի Ֆարիզովը (Վալերա Թբիլիսսկի), Գեորգի Ջանելիձեն (Գոգի Պիտերսկի), Մախարե Գվարամիան (Մացիկ), Կոբա Շեմազաշվիլին (Կոբա Ռուսթավսկի), Կախա Ջանգվելաձեն (Շալվովիչ) և Զվիադ Օզմանովը (Զվիադ Թբիլիսսկի):
Վերը թվարկվածների կարծիքով, Ասատրյան կրտսերը իրավունք չունի «գող» անվանվել 2013թ. մարտից ի վեր: Հիշեցնենք, որ Ասլան Ուսոյանի (Դեդ Հասան) մահից հետո, հինգ տարի առաջ «օրենքով գողերը» ձեռնամուխ են եղել բաժանել նրա ժառանգությունը և իրենց իշխանությունը պաշտպանել: Այն ժամանակ էլ հակամարտել են Դմիտրի Չանտուրիան (Միրոն) և Էդուարդ Ասատրյանը (Օսետրինա մլադշիի տիտղոսակիր հայրը):
Վերջինիս կողմից մի շարք սադրանքներից հետո Միրոնը հավաքույթ է նշանակել: Մի քանի տասնյակ մարդ հավաքած հանդիպմանը «օրենքով գողերը» մեկը մյուսի հասցեին երկուստեք պահանջներ են փոխանակել: Երբ փաստարկները սկսել են սպառվել, կռիվ է սկսվել: Ծանրության նժարն եղել է Չանտուրիայի կողմը, որի արդյունքում Էդուարդ և Սերգեյ Ասատրյանները և նրանց դաշնակիցներ Ռոմիկ Ջաֆարովն ու Գուրամ Չիխլաձեն ծեծվել են: Այն ժամանակ խոսում էին, որ թեթև էր պրծել միայն Օսետրինա-մլադշին: Որոշ տեղեկություններով մինչ հեղինակությունները դիմացկունությամբ տանում էին ծեծը, Սերգեյ Ասատրյանը թաքնվում էր զուգարանում:
«Օրինականները» Սերյոժա Բենթլիին կարգավիճակից զրկել նպատակադրվել էին արդեն վաղուց, սակայն միայն հիմա դրա համար հարմար առիթ ներկայացավ: «Գողական» անունը վերադարձնել նա կկարողանա իր ընդդիմախոսներին ֆիզիկական պատասխան տալու դեպքում:
Օսետրինա-մլադշիի դափնեզրկումը կանդրադառնա նաև նրա հոր՝ Էդիկ Ասատրյանի հեղինակության վրա: Ինչպես կպատասխանի Ասատրյան ավագը «օրինականների» որոշմանը, հայտնի կդառնա մոտ ժամանակներս: Արդեն իսկ տասն օր հետո Էդիկ Թբիլիսսկին կազատվի ազատազրկման վայրից, որտեղ պատիժ էր կրում թմրանյութեր պահելու համար:

Сергей Асатрян, он же «Сережа Бентли» столкнулся в заключении с трудностями 07/28/2017   10:17  |  Криминальная хроника
Приговоренный к 9 годам колонии особого режима Сергей Асатрян, известный в криминальной среде по прозвищу «Осетрина-младший» или «Сережа Бентли», столкнулся в заключении с трудностями, передает сайт crimerussia.com.
После того как «вора в законе» Сережу Бентли осудили в феврале 2017 года за вымогательство крупной суммы денег, его преследуют злоключения. За время следствия и ожидания этапирования в колонию Асатрян сменил несколько СИЗО. Его содержали в «Матросской тишине», «Бутырке» и в одной из самых строгих российских тюрем — «Владимирском централе».
Источник «Росбалта» рассказывал, что Осетрину-младшего намеревались отправить для отбывания наказания в ИК-1 в поселке Сухобезводное, но этапирование неоднократно откладывалось из-за серьезных проблем со здоровьем «законника». По некоторым данным, Асатряну была проведена операции.
На пути этапирования из Москвы в нижегородскую ИК-1 «вор в законе» столкнулся с неожиданной неприятностью. Случилось это в СИЗО-2 поселка Митино Нижегородской области — здесь Сергея Асатряна встретили не как «вора в законе».
Источники сообщают, что указание не признавать титул Асатряна поступило от «вора в законе» Виктора Жаринова (Цезарь), которого поддержали братья Гела и Гизо Кардава, Дмитрий Чантурия (Мирон), Валерий Фаризов (Валера Тбилисский), Георгий Джанелидзе (Гоги Питерский), Махаре Гварамия (Мацик), Коба Шемазашвили (Коба Руставский), Каха Джангвеладзе (Шалвович) и Звиад Озманов (Звиад Тбилисский).
По мнению вышеперечисленных, Асатрян-младший не вправе называться «вором» с марта 2013 года.
СМИ напоминает, что пять лет назад после убийства Аслана Усояна (Дед Хасан) «воры в законе» принялись делить его наследство и отстаивать свою власть.
«Тогда же схлестнулись Дмитрий Чантурия (Мирон) и Эдуард Асатрян (титулованный отец Осетрины-младшего). После ряда провокаций со стороны последнего Мирон назначил «сходку». На встрече, собравшей несколько десятков человек, «воры в законе» обменялись обоюдными претензиями в адрес друг друга. Когда аргументы стали кончаться, началась драка. Перевес был на стороне Чантурии, в результате Эдуард и Сергей Асатряны и их союзники Ромик Джафаров и Гурам Чихладзе были избиты. Тогда поговаривали, что легко отделался лишь Осетрина-младший. По некоторым данным, пока авторитеты стойко выдерживали избиения, Сергей Асатрян прятался в туалете», - пишет издание.
Лишить Сережу Бентли статуса «законники» намеревались уже давно, однако только сейчас представился удобный для этого случай. Вернуть себе «воровское» имя он сможет в случае физического ответа своим оппонентам.
Развенчание Осетрины-младшего отразится и на авторитете его отца Эдика Асатряна. Как ответит Асатрян-старший на решение «законников», станет известно в ближайшее время. Уже через десять дней Эдик Тбилисский освободится из мест лишения свобода, где он отбывал срок за хранение наркотиков.
09:16 22/07/2017Вор «в законе» Саркис Сельвиян задержан в Горячем Ключе(Видео)
09:37 30/06/2017  |  Криминальная хроникаЕще одного грузинского "вора в законе" выдворили из Украины
17:25 23/06/2017  |  Криминальная хроникаВ Москве задержали вора в законе Ткача Няганьского
11:31 16/06/2017  |  Криминальная хроникаВ России впервые осудили "вора в законе" за организацию преступного сообщества
17:32 08/06/2017  |  Криминальная хроникаСуд в Тбилиси снял обвинение с «вора в законе» и освободил из зала суда
09:16 16/05/2017  |  Криминальная хроникаНа воровской сходке в Чехии задержан сочинский предприниматель Рубен Татулян(Робсон)
09:37 29/04/2017  |  Криминальная хроника«Вор в законе» Георгия Углава, он же «Тахи», угодил за решетку на 3,5 года
14:12 17/04/2017  |  Криминальная хроникаГрузинский «вор в законе» «Лаша Цхалтубский» задержан в Сербии по запросу Италии
17:27 05/04/2017  |  Криминальная хроникаБывший депутат Европарламента «крышует» экс-вора «в законе»?