2017 թվականի առաջին կիսամյակին Քննչական կոմիտեում քննվել են ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 215 քրեական գործ 07/28/2017   11:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ-ում ուսումնասիրվել են ՔԿ վարույթում 2017 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ընտանեկան բռնության վերաբերյալ քննված քրեական գործերը։
Ինչպես տեղեկացնում են Քննչական կոմիտեից՝  ուսումնասիրությունների համաձայն՝ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում 2017 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննվել է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 215 քրեական գործ, որոնցից 1-ը՝ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում:
Քրեական գործերի մեծ մասը վերաբերում է ամուսնու կողմից կիրառված բռնությանը՝ ծեծին, բացի այդ՝ գրանցվել են ընտանիքի անդամի կողմից կատարված սպանության, երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգության, ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելու դեպքեր եւ հանցավոր այլ դրսեւորումներ։
Այսպես՝ 215 քրեական գործերից
127-ը վերաբերել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ծեծին,
24-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 117-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտավորությամբ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն,
15-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածով նախատեսված՝ սպանության կամ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքին,
11-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141-րդ հոդվածով նախատեսված՝ սեռական հարաբերությանը 16 տարին չլրացած անձի հետ կամ սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելը 16 տարին չլրացած անձի հետ,
6-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն,
6-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 173-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելուն,
5-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածով նախատեսված՝ սպանությանը,
4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելուն և այլն:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնի է դարձել, որ ընտանիքում կատարված հանցագործություններից 2-ը եղել են մոր, 11-ը՝ հոր, 1-ը` խորթ մոր, 2-ը` խորթ հոր , 2-ը՝ եղբոր/քրոջ, 14-ը` զավակի (այդ թվում՝ որդեգրվածի), 63-ը՝ ամուսնու, 5-ը՝ կնոջ, 4-ը՝ թոռան, 6-ը՝ ամուսնու ծնողների, 5-ը՝ հարսի/փեսայի, 1-ը՝ խնամակալի, հոգաբարձուի կամ խնամատար ծնողի կողմից կատարված:
Նախնական քննության փուլում քրեական գործերով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 115 անձ, որոնցից 60-ը՝ 18-35 տարեկան, 55-ը՝ 35 տարեկանից բարձր:
Վարույթում գտնվող գործերով որպես տուժող ճանաչվել է 161 անձ, որոնցից 8-ը՝ մինչև 12 տարեկան, 7-ը՝ 12-14 տարեկան, 10-ը՝ 14-16 տարեկան, 2-ը՝ 16-18 տարեկան, 81-ը՝ 18-35 տարեկան, 53-ը՝ 35 տարեկանից բարձր:
Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 43 քրեական գործ՝ 46 անձի վերաբերյալ:
15:05 24/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը մասնակցել է Վարդենիսի քննչական բաժնի նոր վարչական շենքի բացման արարողությանը

За первое полугодие текущего года в СК Армении расследовано 215 уголовных дел о семейном насилии 07/28/2017   11:56  |  Лента новостей
В Следственном комитете РА изучены уголовные дела по фактам семейного насилия, расследованные в производстве СК за первое полугодие 2017 года.
Как сообщает пресс-служба СК, согласно  исследованиям, в производстве Следственного комитета РА за первое полугодие 2017 года были расследованы 215 уголовных дел по фактам семейного насилия, одно из которых – в производстве Главного военного следственного управления СК РА.
Большая часть уголовных дел касается применения насилия со стороны мужа, в частности побоев. Кроме того, зарегистрированы случаи совершения членом семьи убийства, случаи сексуального домогательства в отношении детей, а также злостного уклонения родителя от содержания ребенка и другие проявления преступного поведения.
Таким образом из 215 дел:
127 касались побоев(статья 118 Уголовного кодекса РА);
24 – умышленного причинения легкого вреда здоровью (статья 117 УК РА);
15 – угроз убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества (статья 137 УК РА);
11 – совершения действий сексуального характера с лицом, не достигшим шестнадцати лет(статья 141 УК РА);
6 – умышленного причинения тяжкого вреда здоровью(статья 112 УК РА);
6 – злостного уклонения родителя от содержания ребенка(статья 173 УК РА);
5 – убийства (статья 104 УК РА);
4 - умышленного причинения вреда средней тяжести здоровью(статья 113 УК РА);
По результатам исследований стало известно, что два преступления в семье были совершены матерями, 11 преступлений – отцами, одно – отчимом, 2 – мачехами, 2 -  братом/сестрой, 14 – детьми(в том числе усыновленными), 63 – мужьями, 5 – женами, 4 – внуками, 6 – свекрами/свекровями, 5 – невестками/зятьями, одно – опекуном, попечителем или приемным родителем.
На стадии предварительного следствия в качестве обвиняемых по уголовным делам были привлечены 115 лиц, из которых 60 – в возрасте от 18 до 35 лет, остальные 55 – старше 35 лет.
По находящимся в производстве делам потерпевшими признаны 161 человек, 8 из которых – в возрасте до 12 лет, 7 – в возрасте от 12 до 14 лет, 10 – от 14 до 16 лет, 2 – от 16 до 18 лет, 81 – от 15 до 35 лет, 53  - старше 35 лет.