Վարչապետը և Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահը քննարկել են համատեղ ծրագրերի ընթացքը 07/27/2017 14:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) փոխնախագահ Վազիլ Հուդակին:
Արդյունավետ գնահատելով ԵՆԲ հետ համագործակցությունը՝ վարչապետը կարևորել է էներգետիկայի, տրանսպորտի, ջրամատակարարման, կոշտ թափոնների կառավարման ոլորտներում և մասնավոր հատվածում ներդրումային ծրագրերի իրականացումը: Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է տարբեր բնագավառներում ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին, որոնք ուղղված են արդյունավետության բարձրացմանը, գործարար միջավայրի համար առավել նպաստավոր դաշտի ձևավորմանը, ներդրումների ներգրավմանը:
Վազիլ Հուդակը, իր հերթին, նշել է, որ ԵՆԲ-ն պատրաստակամ է շարունակելու ՀՀ կառավարության հետ փոխշահավետ գործակցությունը համատեղ նախանշված ուղղություններով և կյանքի կոչելու նոր ծրագրեր, որոնք կնպաստեն Հայաստանի զարգացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են էներգետիկայի, տրանսպորտի, մասնավոր հատվածի ուղղակի ֆինանսավորման ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, անդրադարձել հետագա քայլերին և համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:

Европейский инвестиционный банк готов продолжать взаимовыгодное сотрудничество с правительством Армении 07/27/2017   17:13  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 27-го июля принял вице-президента Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) Вазила Худака.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, назвав эффективным сотрудничество с Европейским инвестиционным банком, премьер-министр придал важность реализации инвестиционных программ в сферах энергетики, транспорта, водоснабжения, управления твердыми отходами и в частном секторе. Карен Карапетян коснулся инициированных правительством Армении в различных сферах реформ, которые нацелены на повышение эффективности, формирование более благоприятной среды для бизнес-сообщества и привлечение инвестиций.
В свою очередь Вазил Худак заявил о готовности Европейского инвестиционного банка продолжить взаимовыгодное сотрудничество с правительством Армении по вышеуказанным направлениям и претворять в жизнь новые программы, которые будут способствовать развитию Армении.
Собеседники обсудили ход реализуемых программ в сферах энергетики, транспорта, прямого финансирования частного сектора, коснулись дальнейших шагов и перспектив расширения сотрудничества.