Արա Բաբլոյանն ընդունել է Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիին 07/27/2017   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 27-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիին:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ նշելով, որ երկու ժողովուրդների դարավոր պատմական ու մշակութային առնչությունները հիմք են հանդիսացել այդ հարաբերությունների զարգացման համար: Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով հայ-իսրայելական խորհրդարանական համագործակցությանը, կարեւորել է բարեկամական խմբերի գործունեությունն ու փոխայցերը, ինչը, ըստ նրա, կնպաստի նաեւ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը՝ խորհրդարանի ղեկավարն ասել է. «Հոլոքոստի արհավիրքով անցած եւ զրկանքներ կրած հրեա ժողովուրդը կհասկանա հայ ժողովրդի ցավն ու պատմական արդարության վերականգնման պահանջը»:
Ցախի Հանեգբին շնորհակալություն է հայտնել Արա Բաբլոյանին ջերմ ընդունելության համար: Նա, ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության թանգարանից ստացած իր տպավորությունները, նշել է. «Ուրախ եմ, որ Ցեղասպանության թանգարանից գալիս եմ Հայաստանի ժողովրդավարության տուն, որը խորհրդանշում է հայի վերապրումն ու զարգացումը: Հրեա ժողովուրդը նույնպես անցել է նման տառապանքի միջով»: Նախարարի խոսքով՝ երկու ժողովուրդների պատմական ընդհանրությունները պարտավորեցնում են առավել ընդլայնել եւ խորացնել համագործակցությունը: Նա հույս է հայտնել, որ իր այցը խթան կհանդիսանա իսրայելա-հայկական հարաբերությունների առաջխաղացման հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարբեր ոլորտներում հայ-իսրայելական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններն ու հեռանկարները: Անդրադարձ է կատարվել Իսրայելի Պետության Կնեսետի բարեկամական խմբի՝ սեպտեմբերին Հայաստան նախատեսվող այցին: Հյուրի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության ներդաշնակեցման աշխատանքները:
16:02 26/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանին
19:50 25/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի աշխատանքային այցը Գեղարքունիքի մարզ
13:39 24/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի 15-րդ միջազգային համաժողովի բացմանը
20:16 26/05/2017  |  ՔաղաքականԱրա Բաբլոյանը ժառանգություն է ստացել մեծ աշխատակազմ, բայց նրանց հետ չի աշխատելու

Израильский министр на встрече со спикером НС Армении: исторические общности двух народов обязывают максимально расширять и углублять сотрудничество 07/27/2017   15:38  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Арa Баблоян 27 июля принял прибывшего в Ереван с официальным  визитом министра регионального сотрудничества Израиля Цахи Ханегби.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, Ара Баблоян отметил 25-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, особо выделив, что вековые исторические и  культурные связи обоих народов являются фундаментом развития этих отношений.
Спикер НС, обратившись к армяно-израильскому парламентскому сотрудничеству, подчеркнул важность деятельности групп дружбы и взаимных визитов, способствующих также укреплению межгосударственных отношений.
Коснувшись международного признания и осуждения Геноцида армян, глава НС заметил: “Прошедший через Холокост и перенесший лишения еврейский народ поймет боль и требование армянского народа о восстановлении исторической справедливости”.
Цахи Ханегби поблагодарил А.Баблояна за теплый прием. Делясь впечатлениями от посещения музея Геноцида армян, он, в частности, отметил: “Рад, что из музея Геноцида ступил в дом демократии Армении, символизирующий возрождение и развитие армянина. Еврейский народ также прошел через такие страдания”. По словам министра, исторические общности двух народов обязывают максимально расширять и углублять сотрудничество. Г-н Ханегби выразил надежду, что его визит послужит прогрессу израильско-армянских отношений.
На встрече обсуждены возможности и перспективы расширения армяно-израильского сотрудничества. Затронут намеченный в сентябре визит в Армению группы дружбы Кнессета Государства Израиль. По просьбе гостя председатель НС представил работу по гармонизации законодательства после конституционных реформ в РА.