Շիրակ Թորոսյանը 9 տարի ընդմիջումից հետո կարողացել է մուտք գործել Ջավախք «Հրապարակ» 07/25/2017   10:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հրապարակ»գրում է. Կիրակի օրը Ջավախքի Գանձա գյուղում 51-րդ անգամ անցկացվեց «Տերյանական պոեզիայի օրեր» խորագիրը կրող միջոցառումը։ Տերյանական օրվան նվիրված և հայ մեծ բանաստեղծին փառաբանող ելույթներ ունեցան Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, հրապարակախոս Մերուժան Տեր-Գուլանյանը, «Տերյան» մշակութային կենտրոնի ղեկավար Առուշան Հակոբյանը, ԱԺ պատգամավոր, ծնունդով հենց Գանձա գյուղից Շիրակ Թորոսյանը։
Վերջինս 9 տարի ընդմիջումից հետո կրկին կարողացավ մուտք գործել հայրենի Ջավախք։ Վրացական իշխանությունները քաղաքական նպատակներով արգելել էին Թորոսյանի մուտքը Վրաստան։ Նախորդ տարիներին «Տերյանական օրերին» ավելի ներկայացուցչական կազմով էին Հայաստանից մեկնում Գանձա՝ ԱԺ փոխնախագահներ, պատգամավորներ, կառավարության ներկայացուցիչներ»,-գրում է թերթը:

После девятилетнего перерыва депутат НС Армении Ширак Торосян смог побывать в родном Джавахке – газета “Грапарак” 07/25/2017   11:26  |  Пресса
В воскресенье в джавахкском селе Гандза, в 51-ый раз прошло мероприятие "День поэзии Терьяна".
Как пишет газета “Грапарак”, по случаю Дня Терьяна с речами выступили председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, публицист Меружан Тер-Гуланян, руководитель культурного центра “Терьян” Арушан Акопян, депутат парламента Армении Ширак Торосян, который родом из села Гандза.
“Ширак Торосян после девятилетнего перерыва смог въехать в свой родной Джавахк. Власти Грузии запретили Торосяну въезд в Грузию по политическим мотивам. В предыдущие годы на традиционных Днях терьяновской поэзии в Гандзе присутствовала более представительная делегация из Армении – вице-спикеры парламента, депутаты, представители правительства”, - пишет издание.