Հակառակորդը փորձել է սպանել գերեզմանատանը գտնվող անչափահասին 07/24/2017   18:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել են քրեական գործեր՝ հակառակորդի կողմից հուլիսի 20-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղը գնդակոծելու, մանկապարտեզի, գյուղացիների գույքը ոչնչացնելու, վնասելու, անչափահասին սպանելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
2017թ. հուլիսի 20-ին՝ ժամը 13:00-ից 18:30-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական մարտական հենակետերից կրակոցներ են արձակվել Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի ուղղությամբ՝ թիրախավորելով  խաղաղ բնակիչներին։
Մասնավորապես՝ կրակոցներ են արձակվել Չինարի գյուղի գերեզմանատանը գտնվող անչափահասի՝ 2000թ. ծնված  բնակչի ուղղությամբ, ով հակառակորդի գնդակներից պաշտպանվելու համար  թաքնվել է քարի հետևում և  շուրջ 2 ժամ մնացել այնտեղ:
Տևական ժամանակ գնդակոծության է ենթարկվել գյուղը, որի հետևանքով  ոչնչացվել և վնասվել են գյուղի մանկապարտեզը, գյուղացիների տները, գույքը, խոտի հակերը։ Նախնական տվյալներով՝  պատճառված վնասը կազմում է ավելի քան 12 մլն դրամ։
Դեպքերի առթիվ ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել են 5 քրեական գործեր. 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով, 3-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 4-րդ կետերով,  ևս 1-ը՝ 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել դատաբժշկական, դատաապրանքագիտական փորձաքննություններ, վնասված, ոչնչացված գույքի սեփականատերերը ճանաչվել են տուժող։
16:20 24/07/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են հատկապես քաղաքացիներին և նրանց գույքը, գնդակոծում են գյուղերի դպրոցները»

Азербайджанские ВС пытались убить 17-летнего жителя села Чинари: СК Армении возбудил пять уголовных дел 07/24/2017   18:47  |  Актуальная тема
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Тавушской области возбуждены уголовные дела по фактам предпринятого азербайджанскими ВС 20-го июля обстрела села Чинари Тавушской области, уничтожения и повреждения имущества детского сада, жителей села, покушения на убийство несовершеннолетнего подростка. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
20-го июля 2017 года в промежутке с 13:00 до 18:30 с азербайджанских боевых постов были произведены выстрелы в направлении села Чинари Тавушской области, на прицел были взяты мирные жители.
В частности, стреляли по несовершеннолетнему жителю поселка(2000 года рождения), находившемуся на территории кладбища села Чинари. Чтобы укрыться от пуль противника, подросток спрятался за камнем и в течение двух часов оставался там.
Длительному обстрелу подверглось село, вследствие чего были уничтожены и повреждены сельский детсад, дома мирных жителей, тюки сена. По предварительным данным, причиненный ущерб составляет более 12 млн. драмов.
По данным фактам следственным управлением СК РА по Тавушской области возбуждены 5 уголовных дел: одно – по пункту 13 части 2 статьи 34-104,  три  - по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 185, еще одно – по пункту 1 части 3 статьи 185 Уголовного кодекса РА.
Произведен осмотр места происшествия, назначены судебно-медицинская, судебно-товароведческая экспертизы. Владельцы поврежденного и уничтоженного имущества признаны потерпевшими.