«Հայկական սփյուռքի շնորհիվ մենք դարձել ենք ավելի մրցունակ եւ գլոբալ ազգ». Արմեն Աշոտյան 07/24/2017 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Արգենտինայի հետ հարաբերությունների ընթացքը, ընդգծել միջխորհրդարանական հարթակներում որակական համագործակցության ու հանրային դիվանագիտության խթանման անհրաժեշտությունը:
Իր հերթին դեսպան Ուրրիոլաբեիտիան շնորհավորել է Արմեն Աշոտյանին արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ համոզմունք հայտնել, որ հանձնաժողովի նախագահի անձնական ջանքերը եւ ներուժը խթան կհանդիսանան երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-արգենտինյան հարաբերությունների 25-ամյակի միջոցառումներին, քննարկել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության հարցեր: Այս համատեքստում քննարկվել են հոկտեմբերին Սանկտ Պետերբուրգում Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպմանն ու համագործակցության վերաբերող հարցեր:
Դեսպանը կարեւորել է Արգենտինայում հայկական սփյուռքի դերն ու ավանդը: Այս առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հայկական սփյուռքը Հայաստանի համար ոչ միայն կարեւոր գործոն է այլ երկրների հետ հարաբերությունների կառուցման համատեքստում, այլ նաեւ ամուր հիմք՝ Հայաստանն ու հայկական աշխարհն ավելի գլոբալ եւ մրցունակ դարձնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են մարդու իրավունքների, տնտեսական զարգացման եւ երկկողմ առեւտրային շրջանառության խնդիրներին վերաբերող հարցերի, անդրադարձել երկկողմ պաշտոնական այցելությունների կազմակերպման հնարավորություններին:
Արմեն Աշոտյանը դեսպանին ներկայացրել է հանձնաժողովի գործունեությունը, անդրադարձել Վերլուծական խորհրդի աշխատանքներին եւ դրա շրջանակում Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչության հետ համագործակցության հնարավորություններին:

Благодаря армянской диаспоре мы стали более конкурентоспособной и глобальной нацией - Армен Ашотян 07/24/2017   16:05  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян 24 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в РА Гонзало Урриолабеитиа.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, Армен Ашотян подчеркнул важность отношений с Аргентиной, качественного сотрудничества на межпарламентских площадках и поощрения народной дипломатии.
В свою очередь аргентинский посол поздравил Ашотяна с избранием председателем внешнеполитической комиссии и выразил уверенность, что личные усилия и потенциал парламентария позволят еще более оживить отношения между парламентами двух стран.
В ходе встречи стороны обратились к мероприятиям к 25-летию армяно-аргентинских отношений, обсудили взаимодействие на платформах межпарламентского сотрудничества. В этом русле обсуждены вопросы, касающиеся встречи и сотрудничества делегаций двух стран в рамках намеченной в октябре в Санкт-Петербурге ассамблеи Межпарламентского союза.
Посол подчеркнул роль и вклад армянской общины Аргентины. В этой связи А.Ашотян заметил, что армянская диаспора для Армении не только важный фактор в контексте налаживания отношений с другими странами, но и крепкая база для созидания глобального и конкурентоспособного Армянского мира.
В ходе встречи стороны обратились к проблемам прав человека, экономического развития и двустороннего торгового оборота, к возможностям организации взаимных официальных визитов.
А.Ашотян представил послу деятельность комиссии, работу Аналитического совета и в его рамках возможности сотрудничества с дипломатическим представительством Аргентины в РА.
15:22 28/04/2017Премьер-министр Армении обсудил с послом Аргентины перспективы расширения сотрудничества
13:39 07/09/2016  |  Лента новостейШармазанов: парламентарии Аргентины, признав и осудив Геноцид армян, говорят “нет” турецкой политике отрицания
17:13 05/09/2016  |  Лента новостейВице-спикер парламента Армении: победный дух единения не позволил азербайджанцам добиться успеха
11:23 05/09/2016  |  Лента новостейДелегация во главе с вице-спикером парламента Армении отбыла в Аргентину
16:03 11/07/2016  |  Лента новостейСерж Саргсян уверен в стремительном развитии межгосударственных отношений с Аргентиной
18:07 22/06/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с главой Нацбанка Аргентины перспективы углубления сотрудничества
16:36 07/05/2016  |  Лента новостейАргентинские благотворители подумывают над инвестированием в перспективные отрасли экономики Армении