Ռուսաստանից Ադրբեջանին զենքի մատակարարելու հարցը բարձրացվում է ռուս գործընկերների հետ հանդիպումներում. Աշոտյան 07/22/2017   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում ամենաբարդ հարցերից մեկն Ադրբեջանին Ռուսաստանի կողմից զենքի մատակարարումն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Աշոտյանը նշեց, որ այդ խնդիրը շարունակաբար բարձրացվում է հայ և ռուս պաշտոնյաների հանդիպումներում՝ լինեն դրանք պաշտոնական, թե ոչ պաշտոնական:
«Ռուսական կողմը դա հիմնավորում է որպես տնտեսական գործիք, ռազմաքաղաքական վիճակը վերահսկելու գործիք, սակայն դրանք համոզիչ չեն»,- ընդգծեց ԱԺ պատգամավորը՝ շեշտելով, որ խնդրի շուրջ փակ քննարկումներ են ունեցել իրենց ռուս գործընկերների հետ:
Արﬔն Աշոտյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանին ռուսական զենքի մատակարարումը վնասում է Ռուսաստանին, ուստի այդ հարցը լուծման կարիք ունի: Միաժամանակ պատգամավորը չի ցանկանում այս հարցի շուրջ քննարկումները վերածել «ռեալիթի շոուի», սակայն «հանրությունն այս հարցի շուրջ պետք է տեղեկացված լինի»:
Աշոտյանը շեշտեց նաև, որ ցանկացած երկրի օրակարգից էլ Հայաստանի քաղաքական օրակարգը տարբեր է. «թերևս բացառությամբ Արցախի Հանրապետության»:

Вопрос поставок Россией вооружения в Азербайджан обсуждается на встречах с российскими коллегами – Армен Ашотян 07/22/2017   16:57  |  Лента новостей
Один из сложнейших вопросов в российско-армянских отношениях – это поставки Россией вооружения в Азербайджан. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил  сегодня в беседе с журналистами  председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян.
Он отметил, что этот вопрос регулярно поднимается как на официальных, так и неофициальных встречах с российскими коллегами.
"Российская сторона настаивает на том, что это экономический инструмент, позволяющий регулировать военно-политическую ситуацию, однако эта аргументация неубедительна", - сказал Ашотян, отметив, что по этому вопросу состоялись закрытые дискуссии с российскими коллегами.
Ашотян подчеркнул, что поставки российского вооружения в Азербайджан вредят и самой России, так что вопрос нуждается в решении. В то же время он не находит правильным делать из этой проблемы "реалити-шоу", но общественность должна быть информирована об этом.