Արցախի ՄԻՊ-ն ընդունել է ԼՂ հակամարտության գոտում անհետ կորածների որոնման միջազգային աշխատանքային խմբի անդամներին 07/20/2017 10:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ-ը հուլիսի 18-ին ընդունել է «Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում անհայտ կորածների որոնման և ու պատանդների գերիների ազատ արձակման միջազգային աշխատանքային խմբի» համանախագահներ Սվետլանա Գանուշկինային, Պաատա Զաքարեիշվիլիին եւ Բերնհարդ Քլազենին։ Այս մասին հաղորդագրություն է տեղադրված Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան էջում:
Ռ.Մելիքյանը ներկայացրել է ԱրՀ ՄԻՊ հաստատության կարգավիճակը, ծավալած գործունեությունը, մասնավորապես՝ Ապրիլյան մարտական գործողությունների վերաբերյալ փաստահավաքության արդյունքները։
Խմբի համանախագահների խնդրանքով Պաշտպանն ԱրՀ օրենսդրությամբ սահմանված իր մանդատի շրջանակներում նրանց համար հնարավորություն է ստեղծել ուսումնասիրելու մի շարք հանցագործությունների համար ԱրՀ դատարանների կողմից դատապարտված Դ.Ասկերովի և Շ.Գուլիևի վերաբերյալ քրեական գործի նյութերը, «Շուշի» ՔԿՀ-ում ծանոթանալու նշված դատապարտյալների պատիժը կրելու պայմաններին, ինչպես նաև տեսակցելու նրանց։

Омбудсмен Арцаха принял сопредседателей Международной рабочей группы по поиску без вести пропавших 07/20/2017   11:08  |  Лента новостей
Защитник прав человека Республики Арцах 18 июля принял сопредседателей "Международной рабочей группы по поиску без вести пропавших и освобождению заложников и военнопленных в зоне карабахского конфликта" Светлану Ганнушкину, Паату Закареишвили и Бернарда Клазена. Об этом сообщает Аппарат Защитника прав человека Республики Арцах.
Рубен Меликян проинформировал сопредседателей рабочей группы о мандате и деятельности института омбудсмена Республики Арцах, в частности о результатах миссии по установлению фактов Апрельской войны.
По просьбе сопредседателей рабочей группы, в рамках предусмотренного законодательством Республики Арцах своего мандата, Защитник создал для них возможность ознакомиться с материалами уголовного дела по ряду преступлений, совершенных осужденными судами Республики Арцах Д.Аскеровым и Ш.Гулиевым, а также с условиями содержания данных заключенных в УИУ “Шуши”.