Արցախի խորհրդարանը հատուկ նիստում Բակո Սահակյանին ընտրեց ԱՀ նախագահի պաշտոնում 07/19/2017 15:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Ազգային ժողովը հուլիսի 19-ին հատուկ նիստում 28 կողմ ձայնով Բակո Սահակյանին ընտրել է հանրապետության նախագահի պաշտոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները ամփոփելուց հետո այդ մասին հայտարարել է հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ռոմելա Դադայանը:
Մյուս թեկնածու Էդուարդ Աղաբեկյանը ստացել է 4 ձայն:
Շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար՝ Արցախի նորընտիր նախագահը նշել է, որ շարունակելու է իր աշխատանքը նոր եռանդով ու նոր ծրագրերով՝ հանուն Արցախի զարգացման և բարգավաճման: Նիստին 33 պատգամավորներից ներկա էին 32-ը:
«Ժողովրդավարություն» խմբակցությունից հարգելի պատճառով բացակայում էր Արմո Ծատուրյանը:
ԼՂՀ ԱԺ երեք՝ «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն» և «Դաշնակցություն» խմբակցությունները առաջադրել էին գործող նախագահ Բակո Սահակյանի թեկնածությունը: Գործող նախագահին իր աջակցությունն էր հայտնել նաև խորհրդարանի միակ անկախ պատգամավոր Արսեն Առստամյանը: Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար բավարար էր 21 ձայնը։
Արցախի Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի համաձայն՝ խորհրդարանի ընտրած նախագահը պաշտոնավարելու է մինչև գործող ԱԺ-ի լիազորությունների ավարտը՝ 2020 թվականը, որից հետո արդեն տեղի կունենան Արցախի նախագահի համապետական ընտրություններ:

Парламент Арцаха избрал президентом республики Бако Саакяна 07/19/2017   15:41  |  Избирательное право
Национальное собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) на специальном заседании в среду, 19-го июля, избрало президентом действующего главу Бако Саакяна. Об этом, как передает "Арменпресс", сообщила председатель счетной комиссии Ромела Дадаян после подведения итогов закрытого тайного голосования.
На пост президента Республики Арцах претендовали бывший мэр Степанакерта Эдуард Артаваздович Агабекян (от фракции "Движение-88") и действующий глава республики  Бако Саакович Саакян (от фракций "Родина", "Дашнакцутюн" и "Демократия").
Из 33 депутатов на заседании присутствовали 32 парламентария.
Кандидатуру Бако Саакяна поддержали 28 депутатов. За Эдуарда Агабекяна проголосовали четверо парламентариев.
Парламент Аррцаха избрал президента на переходный период. Президент будет пребывать в этой должности до истечения срока полномочий действующего НС – до 2020 года. Лишь после этого состоятся общегосударственные выборы президента Арцаха.