Նախարարն առաջարկել է մշակել ավտոկայարանների զարգացման ծրագիր 07/17/2017 13:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը այցելեց Աբովյանի և Հրազդանի ավտոկայարաններ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Աբովյան քաղաքի ավտոկայարանի մեծ սպասասրահի տարածքը չի օգտագործվում։ Ավտոկայարանի շենքը հին է, խորհրդային տարիներին կառուցված, բայց լավ պահպանված է։
Տնօրենը նշեց, որ ավտոկայարանը հիմնականում որպես կայանատեղի է ծառայում Երևան գնացող ու վերադարձող ավտոբուսների համար։ Երբեմն մոտակա շենքերից են ուղևորներ լինում, բայց հիմնական մասը քաղաքային կանգառներում է սպասում, որովհետև ավտոկայարանը բնակելի թաղամասերից հեռու է։ Միջմարզային և ներմարզային տրանսպորտն էլ, ըստ ուղղությունների, քաղաքի ծայրամասերից է մեկնում։
Ավտոկայարանի տարածքը նպատակային օգտագործելու նպատակով նախարարն առաջարկեց մշակել ավտոկայարանի զարգացման ծրագիր և հանձնարարեց միջոցներ ձեռնարկել՝ բոլոր երթուղիները ավտոկայարանում կենտրոնացնելու համար։
Հրազդանի նախկին ավտոկայարանի տարածքը վաղուց իր նպատակին չի ծառայում։ Շենքի մի մասը վարձակալությամբ է տրված, մյուս մասը՝ վերականգնման ու վերանորոգման կարիք ունի։
Նախկինում տրանսպորտային ցանցն այնպես էր նախատեսված, որ քաղաքային տրանսպորտի երթուղիները ավտոկայարանի մոտով էին անցնում։ Հիմա միջմարզային և ներմարզային տրանսպորտը կայանում է ավելի խիտ բնակեցված թաղամասին մոտ տարածքում, բնակիչներին առավել հարմար վայրում։
Այստեղ ևս նախարարը հանձնարարեց դիտարկել ավտոկայարանի հետագա գործունեության հնարավորությունները։
Նախարար Վահան Մարտիրոսյանն այցելեց նաև Ծաղկաձոր, որտեղ քաղաքապետ Արթուր Հարությունյանի հետ քննարկվեցին երթուղային ցանցին և ճանապարհների բարելավմանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Глава Минтранса Армении поручил разработать проекты по модернизации автовокзалов 07/17/2017   14:49  |  Лента новостей
Министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян поручил разработать проекты по улучшению транспортной системы Абовяна и Раздана.
Как сообщает пресс-служба Министерства транспорта, связи и информационных технологий, большая площадь зоны ожидания автовокзала в городе Абовяне не используется в полной мере, а само здание, хоть и построено в советские годы, хорошо сохранилось.
Сообщается, что  автовокзал, в основном, служит парком для отъезжающих в Ереван и возвращающихся из столицы автобусов. Основная часть пассажиров же ожидает автобусы на внутригородских остановках, поскольку автовокзал расположен далеко от жилых зон.
Министр предложил разработать проект по развитию автовокзала для целевого использования имеющихся помещений и поручил принять меры по централизации всех маршрутов вокруг автовокзала.
Как отмечается в сообщении, здание автовокзала в Раздане  давно уже не служит своим целям: часть сооружения сдана в аренду, а другая – нуждается в ремонте.
Глава Минтранса поручил рассмотреть возможности автовокзала для последующей деятельности
Ваан Мартиросян побывал также в Цахкадзоре, где обсудил с мэром города Артуром Арутюняном ряд вопросов, касающихся улучшения транспортной сети и дорог.