Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում ՏՏ ոլորտում ներդրումային ծրագիր նախաձեռնած ընկերությունների ներկայացուցիչներին 07/15/2017 11:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է իտալական IDS ընկերության փոխտնօրեն Ալբերիկո Պարենտեին և «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» (TSD) ընկերության հիմնադիր տնօրեն Վահան Շաքարյանին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Հուլիսի 14-ին IDS և TDS ընկերությունները հայտարարել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցություն սկսելու և 10 միլիոն եվրոյին համարժեք ներդրումով գիտահետազոտական լաբորատորիա և բարձր տեխնոլոգիաների ֆորենզիկ արտադրության նոր ճյուղ հիմնելու մասին:
Վարչապետ Կարապետյանը ողջունել և կարևորել է մեր երկրում ՏՏ ոլորտում ներդրումային ծրագրի նախաձեռնումը և հավաստիացրել, որ ի դեմս կառավարության՝ իտալական ընկերությունը և ընդհանրապես արտասահմանյան ներդրողներն ունեն հուսալի գործընկեր:
IDS ընկերության փոխտնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին աջակցության պատրաստակամության համար և բարձր գնահատել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից համագործակցություն սկսելու ուղղությամբ կատարված ակտիվ աշխատանքը: Ընդգծելով, որ Հայաստանում գիտահետազոտական ոլորտում գործունեություն ծավալելու լավ հիմքեր կան՝ Ալբերիկո Պարենտեն նշել է, որ սկզբնական շրջանում ընկերությունը նախատեսում է ներդրումներ անել ֆորենզիկ ոլորտում, բայց միայն այդ ոլորտով չի սահմանափակվելու:
Վահան Շաքարյանը և Ալբերիկո Պարենտեն Կարեն Կարապետյանին մանրամասներ են ներկայացրել ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ ծրագիրը կիրականացվի 5 տարում, և ծավալի մեծացմանը զուգահեռ կհիմնվի առանձին կենտրոն: Գործարքը հնարավոր է դարձել նաև հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի և «Հայաստան-Իտալիա» գործարար համաժողովի շրջանակում երկկողմ գործարար կապերի հաստատման ու կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման արդյունքում:

Итальянская компания констатировала наличие в Армении хорошей базы для научно-исследовательской деятельности 07/15/2017   13:21  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня, 15-го июля, принял заместителя директора итальянской компании IDS Альберико Паренте и основателя, директора компании Technology & Sience Dynamics (TSD) Ваана Шакаряна.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, 14-го июля компании IDS и TSD заявили о начале сотрудничества в ИТ-сфере и об основании научно-исследовательской лаборатории и нового филиала форензического производства высоких технологий посредством инвестиций на сумму в размере 10 миллионов евро.
Премьер Карапетян придал важность инициированию инвестиционной программы в сфере информационных технологий в нашей стране,  заверив в том, что итальянская компания и все иностранные инвесторы в лице Правительства Армении имеют надежного партнера.
В свою очередь Альберико Паренте поблагодарил премьер-министра за готовность оказать содействие, высоко оценив активную работу Фонда развития Армении в направлении начала сотрудничества. Констатировав наличие в Армении хорошей базы для ведения деятельности в научно-исследовательской  сфере, замдиректора компании IDS отметил, что на начальный стадии компания планирует инвестировать в форензическую сферу, при этом заметив, но они не ограничатся лишь этой отраслью.
Ваан Шакарян и Альберико Паренте представили Карену Карапетяну детали инвестиционной программы. В ходе встречи было отмечено, что она будет реализована в течение 5 лет и параллельно с увеличением объема будет основан отдельный центр.
Сделка стала возможна также в результате налаживания бизнес-связей в рамках заседания армяно-итальянской межправительственной комиссии и форума Армения-Италия, достижения конкретных договоренностей.