Արծրուն Հովհաննիսյան. «Իսկանդեր»-ի հրթիռները խոցելն անհնար է ադրբեջանական որևէ համալիրով. Panorama.am 07/15/2017 15:16
«Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը անդարդարձավ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի այն հայտարարությանը, թե՝ իրենք ունեն հակամիջոց, որով կարող են խոցել հայկական «Իսկանդեր» համակարգերը և որ դրանք մոդելավորել են և ստացել դրական արդյունքներ:
«Զաքիր Հասանովը աչքի է ընկնում դասակի հրամանատարից էլ ցածր մակարդակի գիտելիքներով, ինչը դրսևորել է բազմիցս: Այստեղ ևս պարոն Հասանովը հեռու չի գնացել: «Իսկանդեր» համակարգի հրթիռներին խոցելը մեղմ ասած անհնար է որևէ ադրբեջանական համալիրով: Ադրբեջանի սպառազինության մեջ կա իսրայելական «Բարակ» ԶՀՀ, որը նրանք ցուցադրել են, խոսք էր գնում նաև ավելի թույլ համալիրների` «Երկաթե Գմբեթ»-ի ձեռքբերման մասին: Այս համալիրներից որևէ մեկը ի վիճակի չէ խոցել «Իսկանդեր»-ի հրթիռին:
Զարմանալի է՝ աշխարհի ամենակատարյալ հակահրթիռային` «Ստանդարտ», «ԹՀԱԱԴ», «Փետրիոտ» համալիներ ունեցող ամերիկյան բանակի ներկայացուցիչները, տասնյակ մոդելավորումներ անցելուց հետո էլ վստահորեն չեն խոսում Իսկանդերիներին խոցելու մասին:
Նրանք անթաքույց նշում են, այս զինատեսակի մեծ վտանգի և գրեթե անխոցելիության մասին, իսկ Հասանովի համար այս հրթիռը արդեն հաղթահարված է: Մյուս կողմից որևէ զարմանալու բան չկա մի մարդու համար, ով չափազանց ցածր մասնագիտական գիտելիքներ ունի և աչքի է ընկնում դատարկախոսությամբ»,- նշեց Հովհաննիսյանը:

Пресс-секретарь Минобороны Армении: Сбивать ракеты комплексов «Искандер» невозможно каким-либо азербайджанским противоракетным оружием 07/15/2017   15:34  |  Лента новостей
Сбивать ракеты комплексов «Искандер», мягко говоря, невозможно каким-либо азербайджанским противоракетным оружием. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Соответствующее заявление Арцрун Ованнисян сделал, коснувшись слов министра обороны Азербайджана Закира Гасанова в интервью РИА Новости о том, что азербайджанские «вооруженные силы (ВС) обладают противоракетным оружием, способным сбивать ракеты с размещенных в Армении комплексов „Искандер”».
«Закир Гасанов выделяется владением знаний ниже уровня командира взвода, что проявлялось множество раз. В этом вопросе З. Гасанов также не далеко продвинулся. Сбивать ракеты комплексов „Искандер”, мягко говоря, невозможно каким-либо азербайджанским комплексом. Среди вооружения Азербайджана есть израильский зенитный ракетный комплекс „Барак”, который они показали. Речь шла также о приобретении более слабых комплексов „Железный купол”. Ни один из этих комплексов не в состоянии сбивать ракеты комплексов „Искандер”», – подчеркнул Арцрун Ованнисян.
При этом пресс-секретарь министра обороны Армении назвал примечательным то обстоятельство, что даже представители американской армии, имеющей на вооружении самые совершенные в мире противоракетные комплексы «THAAD», «Patriot», «Standart», с уверенностью не говорят о сбивании ракет комплексов «Искандер».
«Они, не скрывая, отмечают огромную угрозу и практически отсутствие „противоядия” для ракет комплекса „Искандер”. А Гасанов эти ракеты уже преодолел. С другой стороны, нет ничего удивительного, если это говорит человек с чрезмерно низким уровнем профессиональных знаний, выделяющийся пустословием», – отметил Арцрун Ованнисян.