ԵԽ պատգամավորները կոչ են անում Ադրբեջանին դադարեցնել սեփական բնակչությանը որպես կենդանի վահան օգտագործելը 07/13/2017   20:54  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Մարեկ Յուրեկը՝ Լեհաստանից և Կոստաս Մավրիդասը՝ Կիպրոսից կոչ են անում Ադրբեջանին դադարեցնել սեփական խաղաղ բնակչությանը օգտագործել որպես կենդանի վահան և շփման գծում ներդնել ԵԱՀԿ անկախ հետաքննական մեխանիզմ:
«2017 թվականին Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակել են խախտել շփման գծում հրադադարի ռեժիմը: Ադրբեջանը բնակելի տարածքում տեղադրել է բազմակողմանի հրթիռային համակարգ, ինչի հետևանքով նրա սեփական քաղաքացիները դարձել են կենդանի վահան: Միջադեպը հանգեցրել է ադրբեջանական կողմի երկու քաղաքացիական անձանց  ողբերգական կորստի: Մենք ցավում ենք երկու անմեղ զոհերի համար և ընդգծում, որ ինչպես այդ ողբերգությունից, այնպես էլ զինված ուժերի միջև մյուս բախումներից կարելի էր խուսափել, եթե Ադրբեջանը համաձայներ ներդնել հետաքննության անկախ մեխանիզմ, որպեսզի հստակեցվի, թե կողմերից որ մեկն է խախտում հրադադարի ռեժիմը:  ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դա առաջարկել է մի քանի անգամ: Հայկական կողմը համաձայնել է ներդնել այդ մեխանիզմը: Ցավոք, պաշտոնական Ադրբեջանը շարունակում է այն մերժել»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ասված է եվրոպացի պատգամավորների հայտարարության մեջ:
Նրանք ընդգծել են, որ հետաքննության մեխանիզմը կարող էր օգնել խուսափել 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից, որի ընթացքում Ադրբեջանը գնդակոծել է հայկական գյուղերը, ինչի արդյունքում զոհվել է 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը՝ դպրոց գնալու ճանապարհին:
«Թալիշ գյուղում 90-ամյա ամուսինների դիերը դաժանաբար խոշտանգվել են ադրբեջանական ուժերի կողմից, նրանց ականջները եղել են կտրված: 2016-ի ապրիլից ադրբեջանական զինված ուժերը իրականացրել են ռազմական հանցագործություններ, այդ թվում «Իսլամական պետության» ոճով գլխատվել է հայ զինվոր Քյարամ Սլոյանը: Նրա կտրված գլխի նկարներն ադրբեջանական կողմը տեղադրել է սոցիալական ցանցերում, իսկ այդ դաժան սպանությունը ընդունվել է որպես հերոսական գործողություն: Այդ բարբարոսական գործողությունները, ցավոք, հանդիսանում են Ադրբեջանում հայատյացության հետևանք՝ բարձրագույն մակարդակով սնուցված գործողություններ, ինչպիսիք են Ռամիլ Սաֆարովի կողմից իր հայ գործընկերոջը կացնահարելը Բուդապեշտում, նույն Սաֆարովին Ադրբեջանում որպես ազգային հերոս ընդունելը»,- փաստել են պատգամավորները:
Կոստաս Մավրիդասը և Մարեկ Յուրեկը նշել են, որ հակամարտության կողմերի կորուստները ողբերգություն են և դրանք պետք է բացարձակ կերպով կանխվեն: «Անթույլատրելի է բնակչությանն օգտագործել որպես կենդանի վահան՝ օգտագործելով բնակեցված տարածքներ, ապա քարոզչական նպատակով լուսանկարներ տարածելով:  Հետաքննության մեխանիզմը պետք է անհապաղ ներդնել: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դադարեցնել սեփական բնակչությանն օգտագործել որպես կենդանի վահան և ներդնել ԵԱՀԿ անկախ հետաքննության մեխանիզմ, ինչը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի բանակցությունների և փոխվստահության համար»,- նշել են եվրոպացի պատգամավորները:

Депутаты Европарламента призвали Азербайджан прекратить использовать собственный народ в качестве живого щита 07/13/2017   22:46  |  Карабахский конфликт
Члены Европейского парламента Марек Юрек из Польши и Костас Мавридас из Кипра призывают Азербайджан прекратить использовать свое гражданское население в качестве живого щита и внедрить независимый механизм расследования ОБСЕ на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта.
"В июле 2017 года азербайджанские ВС нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения. Азербайджан разместил в населенном пункте многоразовую ракетную систему, в результате чего его собственное гражданское население стало живым щитом. Перекрестный огонь привел к трагической гибели двух гражданских лиц с азербайджанской стороны. Мы сожалеем о гибели двух невинных людей и подчеркиваем, что эту трагедию, равно как и другие столкновения между вооруженными силами, можно было бы избежать, если бы Азербайджан согласился установить независимый механизм расследования с тем, чтобы определить, какая из сторон нарушает режим прекращения огня.  Минская группа ОБСЕ предлагала это несколько раз. Армянская сторона согласилась внедрить этот механизм. К сожалению, официальный Азербайджан продолжает его отвергать", - говорится в заявлении парламентариев, передает “Арменпресс”.
Депутаты подчеркнули, что механизм расследования мог бы помочь избежать Апрельской войны в 2016 году, когда Азербайджан обстрелял армянские деревни, в результате чего был убит 12-летний Вагаршак Григорян, который шел в школу.
"Тела пожилой 90-летней пары в деревне Талыш были жестоко изувечены азербайджанскими войсками, их уши были отрезаны. С апреля 2016 года азербайджанские вооруженные силы совершили военные преступления, в том числе в стиле ИГИЛ обезглавили армянского солдата Кярама Слояна. Фотографии отрезанной ими головы азербайджанская сторона разместила в социальных сетях в качестве трофея, и жестокое убийство было воспринято как героический акт. Эти варварские действия, к сожалению, являются косвенным следствием царящей в Азербайджане армянофобии, подпитываемых на высшем уровне деяний, таких как преступление Рамиля Сафарова, убившего топором армянского коллегу во сне в Будапеште, признание того же Сафарова в Азербайджане национальным героем”, - говорится в заявлении.
Марек Юрек и Костас Мавридaс упоминали, что потери с обеих сторон трагичны, и их необходимо полностью предотвратить.
"Недопустимо использовать население в качестве живого щита при обстреле других населенных пунктов, а затем злоупотреблять фотографиями в пропагандистских целях. Механизм расследования должен быть немедленно установлен. Мы настоящим призываем Азербайджан прекратить использовать свое собственное население в качестве живого щита и внедрить независимый механизм расследования ОБСЕ, который создаст благоприятные условия для создания aтмосферы доверия и переговоров", - отметили депутаты Европарламента.