«Սասնա Ծռեր»-ի գործով փաստաբանների նկատմամբ սանկցիաները շարունակվում են 07/13/2017 15:38 | Դատական ռեպորտաժներ
«Սասնա Ծռեր»-2-ի գործով ամբաստանյալներ Արայիկ Հակոբյանի և Մարտիրոս Հակոբյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանի նկատմամբ դատարանը դատական սանկցիա կիրառեց. դատարանը որոշեց դիմել Փաստաբանների պալատ՝ փաստաբան Լուսինե Սահակյանին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Դատական նիստի ընթացքում ամբաստանյալ Թաթուլ Թամրազյանը հայտարարեց, որ չի ցանկանում մասնակցել դատական նիստին, քանի որ իր ընկերները ներկա չեն:
Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու համար ամբաստանյալի նկատմամբ դատարանը դատական սանկցիա կիրառեց և 6 ժամով հեռացրեց նիստերի դահլիճից:
Հիշեցնենք, որ գործով մյուս 15 ամբաստանյալների նկատմամբ դատական սանկցիա էր կիրառվել նախորդ նիստերի ընթացքում՝ ոտքի չկանգնելու համար, և հեռացրել էին նիստերի դահլիճից, իսկ այսօրվա նիստի սկզբում ներկա էին միայն երեք ամբաստանյալ՝ Արամ Մանուկյանը, Թաթուլ Թամրազյանը և Հովհաննես Հարությունյանը:
Բացի փաստաբան Լուսինե Սահակյանից, դատական սանկցիայի արժանացավ նաև փաստաբան Մոնիկա Մարգարյանը: Վերջինս ներկայացնում է ամբաստանյալներ Տիգրան Մանուկյանի և Թաթուլ Թամրազյանի շահերը և քանի որ իր պաշտպանների նկատմամբ դատական սանկցիա է կիրառվել և նրանք նիստերի դահլիճում չէն, փաստաբանը լքել էր նիստերի դահլիճը:
Ուստիև՝ դատարանը Մարգարյանի նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառեց և որոշեց դիմել Փաստաբանների պալատ՝ պատասխանատվության ենթարկելու համար:

Продолжают применяться санкции в отношении адвокатов обвиняемых по делу группы “Сасна црер” 07/13/2017 16:15 | Судебный репортаж
Суд в Ереване применил санкцию в отношении адвоката Лусине Саакян, защищающей интересы двоих фигурантов дела о захвате территории патрульно-постовой службы Полиции - Араика Акопяна и Мартироса Акопяна; суд принял решение обратиться в Палату адвокатов для привлечения ее к ответственности.
Подсудимый Татул Тамразян заявил о своем нежелании участвовать в заседании суда ввиду отсутствия на нем его товарищей.
За проявление неуважительного отношения к суду суд применил к подсудимому санкцию, удалив его из зала заседания на 6 часов.
Напомним, на прошедшем заседании в отношении остальных 15 обвиняемых по делу была также применена санкция за то, что они не встали с места.
Помимо адвоката Лусине Саакян, санкция была применена и в отношении адвоката Моники Маргарян, которая представляет интересы подсудимых Тиграна Манукяна и Татула Тамразяна.