Մինսկի խմբի համանախագահները վերահաստատում են ԼՂ խնդիրը բացառապես բանակցություններով լուծելու անհրաժեշտությունը 07/12/2017   15:20  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մինսկի խմբի համանախագահները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են, որ արցախա-ադրբեջանական խնդրի կարգավորումը հնարավոր է բացառապես բանակցությունների միջոցով: Հայկական կողմը ևս վերահաստատում է իր դիրքորոշումը՝ առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացման, անհնար է առաջընթաց ապահովել բանակցություններում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 12-ին կայացած ասուլիսում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման առթիվ այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի՝ երեկ տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ առանձնացրել եմ 3 կարևոր կետ: Համանախագահները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են բացառապես բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորումը, երկրորդ՝ հայկական կողմը ևս վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացման անհնար է առաջընթաց ապահովել բանակցություններում, և Ադրբեջանը շարունակում է իր ապակառուցողական մոտեցումներն ու գործնականում չի իրականացնում պայմանավորվածությունները»,-ասաց Շարմազանովը:
Նրա կարծիքով՝ հայկական կողմը պետք է շարունակի իր կոշտ դիրքորոշումը:
«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 18-ին ԱԺ-ում հստակ նշեց, որ ամենակարևորն Արցախի քաղաքացիների անվտանգության ապահովումն է, և երկրորդ՝ խնդիրը պետք է լուծվի Արցախի քաղաքացիների ամբողջական, ազատ կամարտահայտության իրացման ճանապարհով»,- նշեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ մյուս կողմից միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին համանախագահ երկրները պետք է համոզման կամ ճնշման ճանապարհներ փնտրեն՝ ազդելու Ադրբեջանի վրա, որպեսզի կատարի այդ պայմանավորվածությունները:
Շարմազանովը կարևորեց նաև համանախագահ երկրներից մեկի՝ ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարարության խիստ գնահատականը՝ ազգությամբ հայ Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանում վայրի վերաբերմունքի առնչությամբ:
«Ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանը ցանկանում էր նոր բանակցային կետից սկսել, որը նրան չհաջողվեց, և Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններն Ադրբեջանի անհաջողությունն էին, որովհետև վստահության մեխանիզմների անհրաժեշտությանը հայկական կողմը մշտապես կողմ է արտահայտվել,

Сопредседатели МГ ОБСЕ вновь подтвердили необходимость мирного решения карабахского конфликта 07/12/2017 15:46 | Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ еще раз подтвердили необходимость мирного решения карабахского конфликта, исключительно путем переговоров. Армянская сторона вновь подтвердила свою позицию относительно того, что без реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей невозможно добиться прогресса в переговорах. Как передает "Арменпресс", об этом в беседе с журналистами в среду заявил вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов.
Коснувшись состоявшейся 11 июля в Брюсселе встречи глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова, Шармазанов отметил: “Сопредседатели МГ ОБСЕ еще раз подчеркнули, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем.
“Азербайджан же продолжает придерживаться своей деструктивной позиции и не выполняет вышеотмеченные договоренности", – сказал Эдуард Шармазанов.
Как отметил он, карабахский конфликт в последний период вступил в новую стадию: Азербайджан, отступив от взятых на себя обязательств, периодически обостряет ситуацию на границе, предпринимает попытки диверсии, использует собственное население в качестве живого щита для обстрелов территории Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
По мнению Шармазанова, армянская сторона должна продолжить свою жесткую позицию.
Он напомнил, что президент Армении Серж Саргсян 18-го мая заявил в НС Армении, что самое важное – это обеспечение безопасности граждан Арцаха и обеспечение их права на свободное волеизъявление.
С другой стороны, по словам Шармазанова, международные структуры должны использовать действенные механизмы, чтобы принудить Азербайджан к выполнению договоренностей. Он посчитал также важным жесткую оценку МИД РФ по поводу дикого отношения Азербайджана к гражданам РФ армянского происхождения.
“После апрельской войны Азербайджан хотел начать переговоры с новой точки, что ему не удалось, и наличие достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей стало его неудачей, поскольку армянская сторона всегда высказывалась за необходимость внедрения механизмов доверия. Спустя год прогресса в этом вопросе не наблюдается",- цитирует Эдуарда Шармазанова агентство.