Դատարանների հստակ տարանջատումը կապահովի դատական համակարգի գործունեության արդյունավետությունը 07/11/2017 14:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Դատական համակարգը պետք է լինի հստակ տարանջատված և բալանսավորված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 11-ին ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը:
«Ամենակարևորը դատական համակարգում տարբեր ատյանների դատարանների լիազորությունների հստակեցումն է: Դատական համակարգը պետք է լինի հստակ տարանջատված և բալանսավորված: Սա նշանակում է, որ պետք է դատական օրենսգրքով ամրագրվեն յուրաքանչյուր դատարանի գործառույթները և տարբեր ատյանների դատարանների միջև փոխգործակցությունը, որն ապահովելու է արդարադատության և դատական համակարգի գործունեության արդյունավետությունը»,- ընդգծեց Քրմոյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալի խոսքով` թիրախավորվել են դատարանների և դատավորների ներքին անկախության ապահովման համար երաշխիքները:
«Եթե նախկին բարեփոխումները նպատակաուղղված են եղել դատական համակարգը արտաքին միջամտությունից պաշտպանելուն, ապա հիմա թիրախավորվել է դատարանների ներքին անկախությունը: Դատական համակարգում ներդրել ենք էլեկտրոնային համակարգ` արդյունավետությունը ապահովող և կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնող գործիք»,- ասաց Քրմոյանը:
Ըստ նրա` նոր ծրագրեր են մշակվում դատարանների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելու համար:
«Դրանցիցմեկը` վեճերի լուծման այլընտրանքային տարբերակն է: Ինչպես նաև փորձելու ենք ամբողջ դատական գործընթացները` դատարան դիմելը, վճռի կայացումը , փաստաթղթերի շրջանառությունը, ապահովել էլէկտրոնային եղանակով»,- եզրափակեց Քրմոյանը:

Четкая дифференциация судов обеспечит эффективность деятельности судебной системы – замглавы Минюста Армении 07/11/2017   14:25  |  Лента новостей
Судебная система должна быть дифференцированной и сбалансированной. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил на встрече с журналистами во вторник заместитель министра юстиции Армении Сурен Крмоян.
По его словам, самое важное – уточнить полномочия различных судов в судебной системе.
“Судебная система должна быть четко дифференцированной и сбалансированной. Это означает, что нужно закрепить в Судебном кодексе функции каждого из судов и взаимодействие между судами различных инстанций, что обеспечит эффективность правосудия и деятельности судебной системы”, -заявил Сурен Крмоян.
По словам замглавы Минюста Армении, намечены гарантии обеспечения внутренней независимости судов и судей.
“Если прежние реформы были нацелены на защиту судебной системы от внешнего вмешательства, то теперь - на внутреннюю безопасность судов. Внедрена электронная система, обеспечивающая эффективность работы и способствующая минимизации коррупционных рисков”, - отметил Крмоян.
Он сообщил о разработке новых программ по снижению нагрузки на суды.
“Одной из таких программа является альтернативный вариант решения судебных споров. Мы также собираемся ввести электронный способ обращения в суды, документооборота и т.д.”, - резюмировал он.