Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսլանդիայի նորանշանակ դեսպանը 07/11/2017   14:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Իսլանդիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սիգրիդուր Բերգլինդ Այսգեյրսդոտիրը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում։ Նշելով, որ չնայած հայ-իսլանդական միջպետական կապերն սկսել են զարգանալ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 20 տարիների ընթացքում, Նախագահն ընդգծել է, որ այդ ժամանակահատվածում երկու երկրների փոխգործակցության ներուժը լիարժեքորեն չի օգտագործվել, և Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել միջպետական հարաբերությունները Իսլանդիայի հետ՝ այդ գործում ակնկալելով նաև նորանշանակ դեսպանի ակտիվ աշխատանքը:
Դեսպան Սիգրիդուր Բերգլինդ Այսգեյրսդոտիրը վստահեցրել է, որ լավագույն ջանքը կներդնի հայ-իսլանդական երկկողմ կապերի ամրապնդման համար: Նա տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով արդեն որոշակի հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունեցել Երևանում և համարում է, որ ինչպես առևտրատնտեսական, այնպես էլ հումանիտար բնագավառներում հաջողությամբ համագործակցելու ներուժ կա, որի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ անհրաժեշտ է հետևողականորեն աշխատել: Դեսպանը հեռանկարային է համարել նաև Իսլանդիայի և Հայաստանի բուհերի միջև փոխգործակցության զարգացումը, ՏՏ, զբոսաշրջության ոլորտներում փորձի փոխանակումը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը և Իսլանդիան փոխշահավետ համագործակցություն կարող են զարգացնել էներգետիկայի՝ հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում, որտեղ Իսլանդիան մեծ փորձ և զգալի ձեռքբերումներ ունի:
Հանրապետության Նախագահը և դեսպան Սիգրիդուր Բերգլինդ Այսգեյրսդոտիրը կարևորել են նաև միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը, որը, կողմերի համոզմամբ, մեծապես կնպաստի միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին, ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:

Серж Саргсян: Армения готова к углублению межгосударственных отношений с Исландией 07/11/2017   15:35  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Республики Исландия в Республике Армения госпожи Сигридур Берглинд Асгейрсдоттир (резиденция в Москве).
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент поздравил посла с вступлением в должность и пожелал успехов в деле выполнения дипломатической миссии в нашей стране.
Отметив, что армяно-исландские межгосударственные связи начали развиваться в течение прошедших  с момента установления дипломатических отношений между двумя странами 20 лет, президент подчеркнул, что за этот период потенциал сотрудничества между двумя странами не был полностью реализован. По словам Сержа Саргсяна, Армения готова к углублению межгосударственных отношений с Исландией, ожидая в этом деле также активной работы новоназначенного посла.
Посол Сигридур Берглинд Асгейрсдоттир заверила, что приложит максимум усилий для укрепления двусторонних армяно-исландских отношений. Она сообщила, что с этой целью уже провела определённые встречи и обсуждения в Ереване и считает, что как в торгово-экономической, так и гуманитарной сферах есть потенциал для успешного сотрудничества, и в направлении полноценного использования этого потенциала необходимо последовательно работать. Посол сочла перспективным также развитие взаимодействия между вузами Исландии и Армении, обмен опытом в сферах ИТ и туризма.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что Армения и Исландия могут развивать взаимовыгодное сотрудничество в энергетической отрасли, в особенности, в сфере возобновляемой энергетики, в которой Исландия имеет богатый опыт и большие достижения.
Президент Армении и посол Сигридур Берглинд Асгейрсдоттир подчеркнули также важность укрепления межпарламентских связей, что, по мнению сторон, будет в большой степени способствовать развитию межгосударственных отношений.
На встрече речь также шла о региональных проблемах и вызовах, о процессе урегулирования нагорно-карабахской проблемы в рамках МГ ОБСЕ.