Դատախազությունն արդարացրել է ԱԻՆ-ի գործողությունները Մոսկվայում մայիսյան փոթորիկի ժամանակ 07/10/2017 16:17 | Անցուդարձ
Մոսկվայի դատախազությունը ստուգել է ԱԻՆ-ի աշխատանքը 18 մարդու մահվան հանգեցրած մայիսի 29-ի փոթորիկի մասին մոսկվացիներին տեղեկացնելու հետ կապված:
Ըստ BBC –ի ռուսական ծառայության, դատախազները եկել են եզրակացության, որ փրկարար ծառայությունները փոթորիկը չեն համարել արտակարգ իրավիճակ օդերևութաբանների կանխատեսումների պատճառով:
Համաձայն «Արտակարգ իրավիճակների մասին տեղեկատվության չափանիշների հաստատման վերաբերյալ» ԱԻՆ հրամանի, ուժեղ քամին արտակարգ իրավիճակի դասվելու համար նրա արագությունը պետք է հասնի 25 մ/վրկ-ում, մինչդեռ ԱԻՆ –ը տեղեկատվություն ուներ ընդամենը 22 մ/վրկ-ում քամու մասին, գրում է դատախազ Չուրիկովը, այդ պատճառով ԱԻՆ-ի կողմից խախտումներ չեն եղել, գտնում է նա:
«Արձագանքման միջոցներ ձեռնարկելու հիմքեր չկան»,- ասվում է դատախազության գրության մեջ:
Մայիսի 29-ին Մոսկվայում և Պոդմոսկովիեում փոթորիկ էր տեղի ունեցել: Ուժեղ քամին 27 հազար ծառ էր տապալել, վնասել 240 բնակելի տան տանիքներ, 2 հազարից ավելի ավտոմեքենաներ: Ինտերֆաքս գործալակությունը փոթորիկն անվանել է որպես ամենամահաբերը վերջին 100 տարվա մեջ: Դրա հետևանքով տուժել է 200-ից ավելի մարդ, 18 մարդ զոհվել էր:

Прокуратура оправдала действия МЧС во время майского урагана в Москве 07/10/2017 16:37 | Чрезвычайное просшествие
Прокуратура города Москвы проверила работу МЧС по оповещению москвичей об урагане 29 мая, в результате которого погибли 18 человек.
Как передает Русская служба Би-би-си, прокуроры пришли к выводу, что спасательные службы не признали ураган чрезвычайной ситуацией из-за прогноза синоптиков.
О проверке прокуратурой работы спасательных служб говорится в ответе на запрос депутата Госдумы от КПРФ Валерия Рашкина. С документом за подписью прокурора Москвы Владимира Чурикова ознакомилась Русская служба Би-би-си.
29 мая в Москве и Подмосковье прошел ураган. Мощный ветер повалил 27 тысяч деревьев, повредил кровлю 240 жилых домов и более 2 тысяч автомобилей. Агентство Интерфакс назвало ураган самым смертоносным за последние 100 лет. В результате пострадали более 200 человек, 18 человек погибли.
После урагана депутат Рашкин просил прокуратуру, мэрию и МЧС проверить систему оповещения населения о чрезвычайных ситуациях, а также действия спасательных служб.
Прокуратура провела проверку работы службы и пришла к выводу, что у МЧС не было поводов относить ураган к чрезвычайной ситуации. Согласно приказу МЧС "Об утверждении критериев информации о чрезвычайных ситуациях" для отнесения сильного ветра к чрезвычайной ситуации его скорость должна достигать 25 м/с. А у МЧС по Москве была информация от Росгидромета о ветре лишь в 22 м/с, пишет прокурор Чуриков, поэтому нарушений со стороны МЧС не было, считает он.