Ադրբեջանն իր իսկ բնակչությանն օգտագործել է որպես կենդանի վահան. ԵԽ պատգամավոր 07/10/2017 13:17 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարիուսը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հուլիսի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում իրականացված նոր սադրիչ գործողությունների վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ նշվում է, որ հուլիսի 4-ին «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի բռնատիրական ռեժիմը, ում համար մարդկային կյանքը որևէ արժեք չունի, իր իսկ բնակչությանն օգտագործել է որպես կենդանի վահան՝ խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը»:
«Ադրբեջանը համազարկային հրթիռային կայանքը տեղադրել է բնակեցված գյուղին շատ մոտ և օգտագործել է դա Լեռնային Ղարաբաղն արկակոծելու նպատակով: Սա Ադրբեջանի ներկայիս կառավարության արատավոր ու անմարդկային ռազմավարությունն է՝ քարոզչական նպատակով անգթորեն օգտագործել հասարակ ժողովրդի ողբերգությունը՝ խախտելով էթիկայի բոլոր նորﬔրը»,- նշել է եվրապատգամավորը:
Նա անհերքելի է համարել այն փաստը, որ նույն այդ կառավարությունը վճռականորեն մերժում է շփման գծում հետաքննական մեխանիզմների տեղադրումը, որը կարող է կանխել հրադադարի ռեժիմի խախտումները, անմեղ մարդկանց կարուստը և ստեղծել բարենպաստ մթնոլորտ բանակցությունների ու խաղաղության համար:
«Ես խորապես ցավում եմ ադրբեջանական կողմում անմեղ մարդկանց զոհվելու առնչությամբ: Միևնույն ժամանակ ես կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ովքեր մտահոգված են իրադրությամբ, լինել օբյեկտիվ և լուռ չմնալ, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղում «Իսլամական պետություն» խմբավորման ոճով գլխատում են մարդկանց, նրանց մարմնի մասերը սոցիալական մեդիայում ցուցադրում են որպես հաղթական ավար և խեղում են 90-ամյա հայ քաղաքացիների մարմինները, ինչպես դա տեղի ունեցավ 2016 թվականի ապրիլին»,- ասվում է Թեոխարիուսի հայտարարության եզրափակիչ հատվածում:
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամը 20:31-20:40-ի սահմաններում ստիպված են եղել ձեռնարկել պատասխան գործողություններ, ինչի արդյունքում վնաս է հասցվել Ալխանլու գյուղում տեղակայված կրակակետին: ՊԲ համապատասխան ծառայությունների կողմից տրամադրված հավաստի տվյալներով, հակառակորդն ունի կորուստներ: Ադրբեջանական սադրիչ գործողությունների արդյունքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:

Депутат Европарламента: Азербайджан использует собственное население в качестве живого щита 07/10/2017   13:47  |  Карабахский конфликт
Депутат Европарламента Элени Теохариус распространила заявление по поводу провокационных действий Азербайджан имевших место на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта.
Как передает "Арменпресс", в заявлении сказано, что 4-го июля "диктаторский режим Алиева, для которого человеческая жизнь не имеет цены, использует собственное население в качестве живого щита, нарушая режим прекращения огня".
"Азербайджан разместил реактивную систему залпового огня рядом с селом, использовав ее для обстрела НКР. Это порочная и бесчеловечная политика нынешних властей Азербайджана, которые с пропагандистскими целями используют трагедию простого народа, попирая все нормы этики",- оттмечается в заявлении.
Она сочла неоспоримым тот факт, что власти Азербайджана отказываются от внедрения на линии соприкосновения механизмов расследования инцидентов, которые могли бы предотвратить случаи нарушения режима прекращения огня и создать благоприятную атмосферу для проведения переговоров.
"Я глубоко соболезную в связи с  гибелью невинных людей в Азербайджане. В то же время я призываю всех тех, кто озабочен ситуацией, не молчать и объективно реагировать, когда ВС Азербайджана в стиле ИГИЛ обезглавливают в НКР людей, демонстрируют в соцсетях части тела в качестве военных трофеев, глумятся над телами 90-летних людей, как это произошло в апреле 2016 года",- говорится  в заявлении.
Для подавления наступательной активности азербайджанских ВС передовые подразделения Армии обороны НКР около 20:31-20:40 были вынуждены прибегнуть к ответным действиям, в результате чего огневой точке в селе Алханлу был причинен ущерб. Согласно достоверным данным, предоставленным соответствующими службами АО НКР, противник понес потери. В результате провокационных действий Азербайджана Армия обороны НКР потерь не понесла.