Ադրբեջանի բուլղարական թղթապանակը. Ցվետանա Պասկալևայի դեմ Ադրբեջանի դեսպանատան սանձազերծած արշավը կատարյալ ֆիասկոյի է մատնվել 07/10/2017 14:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Բուլղարիայում Ադրբեջանի դեսպանության բոլոր ջանքերը՝ ստվերելու բուլղարացի լրագրող, ռեժիսոր Ցվետանա Պասկալևայի գործունեությունը, Բուլղարիայի թե պետական, թե հասարակական շրջանակների կողմից ուշադրության չեն արժանացել:
Բուլղարիայում Ադրբեջանի դեսպանը ստիպված է եղել լրագրողի դեմ իրականացված ճնշումների ձախողման մասին զեկուցել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հիմնվելով համացանցում բաց հասանելիություն ստացած Anonymous Bulgaria խմբի կողմից տեղադրված փաստաթղթերի սեփական հետաքննության վրա, 2017թ. հունվարին տեղի ունեցած նամակագրությունը, հետաքրքիր մանրամասներ է բացահայտում: Բուլղարիայում Ադրբեջանի դեսպան Նարգիզ Գուրբանովան Պասկալևայի գործունեության վերաբերյալ զեկուցագրեր է ուղարկել անմիջապես Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովին:
«Պասկալևայի գործունեության հարցը 2017-ի հունվարից սկսած պարբերաբար բարձրացրել ենք Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ժամանակ, ինչպիսիք են նախարարության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Գանաչո Գանաևը, նույն վարչության Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի պետ Գեորգի Պանայոտովը, երկկողմ հարաբերությունների գծով գլխավոր տնօրեն Կոստադին Կոջաբաշևը: Հանդիպումների ժամանակ մենք դժգոհություն ենք հայտնել Պասկալևայի վերաբերյալ և նշել, որ նման երևույթները վնասում են ադրբեջանա-բուլղարական հարաբերություններին: Նշել ենք, որ մեզ համար անընդունելի է այն հանգամանքը, որ Բուլղարիայի ժուռնալիստների միությունը և այլ հասարակական կազմակերպություններ օժանդակում են նրա քարոզչական գաղափարների տարածմանը: Մենք շեշտել ենք նաև Բուլղարիայի պետական մարմինների կողմից այս ամենի դեմն առնելու համար քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»,-շարադրել է դեսպանը: Բնական է, որ բուլղարացի պաշտոնյաները դիվանագիտորեն խուսափել են ներքաշվել հարցի հետագա քննարկման մեջ:
Ադրբեջանի դեսպանատունը մեծ ջանքեր է գործադրել նաև Ցվետանա Պասկալևային Բուլղարիայի ժուռնալիստների և կինեմատոգրաֆիստների միություններից հեռացնել տալու ուղղությամբ: Դեսպանը չի ալարել ԱԳ նախարարին ուղղված զեկուցագրում շարադրել է բուլղարուհու դեմ բոլոր քայլերը. «Մենք նշել ենք նաև, որ անկախ այն հանգամանքից, որ Պասկալևան ապրել է Հայաստանում, նա ներկայումս Բուլղարիայի ժուռնալիստների և կինեմատոգրաֆիստների միությունների անդամ է և այդ հաստատություններն օգտագործում է որպես հարթակ իր կեղտոտ քարոզչության համար (Բուլղարիայի հայ համայնքի գործուն աջակցությամբ և մասնակցությամբ 2012թ. փետրվարին Բուլղարիայում ցուցադրվել է Պասկալևայի կողմից 1994 թվականին նկարված «Ղարաբաղի վերքեր» ֆիլմերի հավաքածուն)»:
Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնյաների հետ տեղի ունեցած բանակցությունների անարդյունավետությունը նրան դրդել է խնդրի հետ կապված նամակ ուղարկել նաև Բուլղարիայի ժուռնալիստների միություն, որում ներկայացվում են Ցվետանա Պասկալևայի գործունեության հանգամանքները: Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից Բուլղարիայի ժուռնալիստների միության նախագահ Սնեժանա Տոդորովային ուղղված դիմումը նույնպես հիասթափությամբ է ավարտվել: 2017-ի ապրիլի 5-ին Ադրբեջանի դեսպանի խորհրդական Վուսալ Աբդուլլաևը հանդիպել է Տոդորովայի հետ՝ քննարկելու դեսպան Նարգիզ Գուրբանովայի՝ բուլղարացի լրագրողների հետ կազմակերպվելիք հանդիպման մանրամասները:Հանդիպման ժամանակ Աբդուլլաևը կրկին անդրադարձել է Բուլղարիայի ժուռնալիստների միության անդամ Ցվետանա Պասկալևայի գործունեությանը:
«Այս հանդիպմանը Սնեժանա Տոդորովան հայտնել է, որ ինքը մտերիմ չէ Պասկալևայի հետ և որ պարզապես նրա հետ ծանոթացել է 2000-ականներին Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Միության նախագահը նշել է նաև, որ Պասկալևան վերջին մեկ տարվա ընթացքում չի վճարել ժուռնալիստների միության անդամավճարը և սառեցվել է նրա անդամակցությունը: Միության նախագահը հատուկ նշել է, որ Պասկալևայի անդամակցության սառեցման միակ պատճառը եղել է անդամավճարի չվճարումը. այլ հանգամանքներ և ոչ էլ Ադրբեջանի հանգամանքը կապված չեն դրա հետ: Միության նախագահը նշել է նաև, որ ինքն ուրախ կլինի, եթե իր ղեկավարած հաստատությունը կարողանա օգնել հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործին: Լրագրողների միության նախագահը չի բացառել, որ Ցվետանա Պասկալևան անդամավճարները վճարելու դեպքում կրկին կդառնա միության անդամ (ցույց տալով,որ որևէ այլ խանգարող հանգամանք չկա-խմբ.)»,- մանրամասնությամբ ներկայացված է զեկույցում:
Ադրբեջանի դեսպանը, վրդովված Տոդորովայի վերաբերմունքից, նախարարին ուղղված զեկույցում նշում է. «Այս առումով հարկ է նշել, որ չնայած Սնեժանա Տոդորովան ինչքան էլ փորձեց լինել կոռեկտ և պահպանել հավասարակշռություն,քննարկման ժամանակ նրա բերած փաստարկները հաշվի առնելով մեր աչքից չվրիպեց, որ նրա սիրտը հակված է հայերի կողմը»:
Սնեժանա Տոդորովան ադրբեջանցի դիվանագետի հետ հանդիպմանը նշել է նաև, որ Բուլղարիայում կա հայերի մեծ համայնք, և այդ համայնքը մեծ ներդրում է ունեցել Բուլղարիայի պատմության մեջ:
Ադրբեջանցի դիվանագետը ցանկացել է հանդիպել նաև Բուլղարիայի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահին,քանի որ Ցվետանա Պասկալևան անդամակցում է նաև այդ միությանը: «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ցվետանա Պասկալևան հանդիսանում է նաև Բուլղարիայի կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ, այդ միության նախագահին և խնդրել ենք հանդիպել»,- եզրափակում է զեկույցը:
Հատկանշական է իրողությունը, որ սա լրագրողների գործունեության դեմ ուղղված գաղտնազերծված միակ փաստաթուղթը չէ: «Արմենպրեսը» հաջորդիվ կներկայացնի նաև մյուս փաստերը:

Болгарское досье Азербайджана: развязанная посольством Азербайджана атака на Цветану Паскалеву потерпела сокрушительное фиаско 07/10/2017 17:30 | Лента новостей
Все усилия посольства Азербайджана в Болгарии бросить тень на деятельность известной болгарской журналистки и режиссера Цветаны Паскалевой не удостоились внимания ни государственных кругов Болгарии, ни общественности.
Посол Азербайджана в Болгарии был вынужден доложить министру иностранных дел Азербайджана о провале тщательно разработанной программы давления на журналистку. Как передает “Арменпресс”, основываясь на собственное исследование документов, выложенных в открытом доступе в сети группой Anonymous Bulgaria, переписка, имевшая место в январе 2017г., раскрывает любопытные подробности. Посол Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбанова посылала доклады о деятельности Паскалевой непосредственно главе МИД Азербайджана Эльмару Мамедьярову.
“Начиная с января 2017г., вопрос о деятельности Паскалевой мы периодически поднимали во время встреч с высокими чиновниками Министерства иностранных дел Болгарии – с такими, как начальник Управления МИД по Европе и Центральной Азии Ганачо Ганаев, завотделом того же управления по Кавказу и Центральной Азии Георгий Панайотов, генеральный директор по двусторонним отношениям Костадин Коджабашев. Во время встреч мы выражали недовольство в связи с Паскалевой и отмечали, что подобные явления наносят вред азербайджано-болгарским отношениям. Отмечали также, что для нас неприемлемо то обстоятельство, что журналистский союз и другие общественные организации Болгарии содействуют распространению ее пропагандистских идей. Мы подчеркивали также необходимость принятия мер государственными органами Болгарии по пресечению подобных явлений», - излагала посол.Естественно, болгарские чиновники постарались дипломатически избежать вовлечения в дальнейшее обсуждение.
Немалые усилия приложило посольство и к тому, чтобы Цветану Паскалеву исключили из союзов журналистов и кинематографистов Болгарии. Не поленилась госпожа посол в своем докладе министру ИД изложить все шаги против болгарской журналистки. «Мы отметили также, что независимо от того обстоятельства, что одно время Паскалева жила в Армении, в настоящее время она является членом союзов журналистов и кинематографистов Болгарии и использует эти структуры в качестве площадки для своей грязной пропаганды (при действенном участии и содействии армянской общины страны в феврале 2012г. в Болгарии был показан цикл фильмов «Раны Карабаха», снятых Паскалевой в 1994г.).
Отсутствие результативности встреч с представителями внешнеполитического ведомства Болгарии сподвигло ее послать письмо и в Союз журналистов Болгарии, изложив в нем обстоятельства деятельности Цветаны Паскалевой. Заявление, направленное посольством Азербайджана председателю Союза журналистов Болгарии Снежане Тодоровой, также принесло одно разочарование. 5 апреля 2017г. советник посла Азербайджана Вусал Абдуллаев встретился с Тодоровой, чтобы обсудить подробности организуемой встречи посла Наргиз Гурбановой с болгарскими журналистами. В ходе этой встречи Абдуллаев вновь обратился к деятельности члена Союза журналистов Болгарии Цветаны Паскалевой.
«Во время беседы Снежана Тодорова заявила, что она не близка с Паскалевой – просто познакомилась с ней во время визита в Армению в 2000-ых годах. Глава журналистского союза отметила, что единственной причиной замораживания членства Паскалевой стала невыплата членских взносов – иные обстоятельства, в том числе Азербайджан, с этим никак не связаны. Тодорова отметила также, что была бы рада, если б руководимая ей структура смогла помочь в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта. Председатель Союза журналистов не исключила, что выплатив членские взносы, Цветана Паскалева вновь станет полноправным членом СЖ (явно показав, что иных препятствий к этому нет – ред.)», - детально излагается в докладе.
Задетая отношением Тодоровой, посол Азербайджана удрученно отмечает в письме к министру: «В этом отношении следует отметить, что несмотря на все попытки Снежаны Тодоровой быть корректной и сохранять уравновешенность, тем не менее, учитывая приведенные ей во время беседа аргументы, от нашего внимания не ускользнуло, что сердце ее на стороне армян». В беседе с азербайджанским дипломатом Снежана Тодорова отметила также, что в Болгарии большая армянская диаспора и что армянам принадлежит огромный вклад в историю страны.
Азербайджанский дипломат пожелал также встретиться с председателем Союза кинематографистов Болгарии, поскольку Цветана Паскалева является членом и этой организации. «Учитывая то обстоятельство, что Цветана Паскалева является также членом Союза кинематографистов Болгарии, мы попросили о встрече и главу этого союза», - завершается доклад.
Примечательно, что это не единственный расшифрованный документ, направленный против деятельности журналистов. Далее “Арменпресс” будет представлять и иные факты, пишет агентство.