Պաշտպանության բանակը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում է հանդես գալ իրավիճակի թելադրողի դերում 07/08/2017   14:07  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հուլիսի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում նկատվել է լարվածության աճ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Ընդհանուր առմամբ հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 300 անգամ՝ առաջնային գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր, Դ-44 տիպի հրանոթներ ու նռնականետեր:
Հարկ է նշել նաև, որ հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինուժը նախորդ տարվա ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո առաջին անգամ շփման գծի հարավային հատվածում կիրառել է նաև 122 մմ-ոց Դ-30 հաուբից հրանոթներ և ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ՝ հարվածի թիրախ դարձնելով այդ ուղղությամբ տեղակայված հայկական բնագծերը:
Վերոնշյալ հրթիռային կայանքները տեղակայելով Ալխանլու գյուղի մերձակա տարածքում, իր սովորության համաձայն, ադրբեջանական զինուժը պատսպարվել է խաղաղ բնակչության թիկունքում՝ վերջինիս օգտագործելով որպես կենդանի վահան՝ այդ կերպ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
Օգտվելով պաշտպանվելու իր լիարժեք իրավունքից, հակառակորդի՝ խաղաղ բնակավայրին մերձակա տարածքում տեղակայված կրակակետը լռեցնելու համար, ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հարկադրված են եղել դիմելու պատասխան գործողությունների:
Պաշտպանության բանակը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում է հանդես գալ իրավիճակի թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իր առջև դրված մարտական խնդիրը:

Армия обороны Арцаха продолжает диктовать ситуацию на передовой 07/08/2017   14:32  |  Карабахский конфликт
Рост напряженности наблюдался в период с 2-го по 8-е июля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР).
В общей сложности, противник нарушил режим прекращения огня свыше 300 раз, применив на различных участках передовой также 60 мм, 82 мм и 120 мм минометы, пушки Д-44 и гранатометы.
“Следует также отметить, что 4-го июля с.г. впервые после апрельской агрессии 2016 года азербайджанские ВС на южном участке линии соприкосновения применили 122-миллиметорвые гаубицы Д-30 и РСЗО  TR-107, выбрав в качестве мишени армянские рубежи на данном направлении. Разместив вышеуказанные ракетные системы близ села Алханлу, ВС Азербайджана по своему обыкновению прятались за спинами мирных жителей, используя последних в качестве живого щита, тем самым грубейшим образом нарушив нормы международного права”, - говорится в сообщении.
Как отметили в Минобороны Арцаха, воспользовавшись своим правом на оборону, с целью подавления размещенной вблизи мирного населенного пункта огневой точки противника, передовые подразделения Армии обороны Арцаха были вынуждены прибегнуть к ответным действиям.
“Армия обороны Арцаха по всей протяженности линии соприкосновения продолжает выступать в роли диктующего ситуацию, уверенно выполняя поставленную перед ней боевую задачу”, - отмечается в сообщении.