Ալիևի ռեժիմը չի կարող իրեն երկարաժամկետ պատերազմ թույլ տալ տնտեսության անկման պայմաններում. Forbes-ի անդրադարձը 07/08/2017   14:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ամերիկյան ֆինանսատնտեսական ամենահեղինակավոր Forbes պարբերականն անդրադարձել է վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական ագրեսիայի հաճախակի դրսեւորումներին եւ վերլուծել դրա պատճառահետեւանքային կապը Ադրբեջանի՝ անկում ապրող տնտեսության հետ:
«Մայիսի 18-ին Ադրբեջանն առաջացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ապա՝ նաեւ Ռուսաստանի արտգործնախարարության զայրույթը՝ խախտելով նախորդ տարի հակամարտող կողմերի միջեւ հաստատված անկայուն հրադադարը: Սա բավականին եզակի քննադատություն է պատմականորեն չեզոք կառույցների կողմից»,- գրում է հոդվածի հեղինակ Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանը:
Նա նշում է, որ օգտագործելով իսրայելական Spike հակատանկային հրթիռային համակարգը՝ Ադրբեջանը թիրախավորեց Արցախի պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության համակարգը, եւ սա տեղի ունեցավ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը մի քանի անգամ պարբերաբար հայտարարել էր Հայաստանի կողմից բռնության դրսեւորման մասին:
«Ադրբեջանը նմանատիպ հայտարարություններով հանդես եկավ նաեւ այն ժամանակ, երբ արժեզրկեց իր ազգային տարադրամը՝ մանաթը, 2015 թվականին, ինչը հանգեցրեց նրան, որ միջին կենսամակարդակ ունեցող ադրբեջանցին կորցրեց իր խնայողությունների համարյա կեսը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ այս ճգնաժաﬕն հաջորդեց 1994 թվականի Բիշքեկում Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքված հրադադարից հետո շփման գծում ամենամեծ բռնության դրսեւորումը:
«Հենց նույն շաբաթվա ընթացքում, երբ թիրախավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության համակարգը, Ադրբեջանի միջազգային բանկը ձախողեց 100 մլն վարկի վճարումը եւ Նյու Յորքում հայտարարեց իր սնանկացման մասին:
Դրանից հետո բանկը Ադրբեջանի էներգետիկ հսկա համարվող պետական նավթային ընկերությանը՝ SOCAR-ին տրամադրեց 2 մլրդ դոլար վարկ, սակայն ընկերությունը նույնպես չարդարացրեց սպասելիքները եւ համաշխարհային վարկանիշային «S&P Global Rating» ընկերության կողմից արժանացավ բացասական գնահատականի»,- ընդգծում է հոդվածագիրը:
Վարկային վարկանիշների կտրուկ նվազում, նավթի եւ գազի արտադրության անկում, երկրի շինարարական հատվածի հետընթաց, դրան զուգահեռ գնաճ. հեղինակն Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը հաﬔմատում է «հոլանդական հիվանդության հետ, երբ տնտեսության որոշակի հատվածի առաջխաղացումը զուգակցվում է մյուս հատվածների անկման հետ: Նավթային եկամուտներից կախված իր իշխանությունը պահպանել ցանկացող Ալիեւին մնում էր ոչ այլ ինչ, քան հանգստացնել բնակչությանը՝ համախմբելով դրոշի շուրջ»:
«Նախորդ տարվա ապրիլին լայնամասշտաբ ադրբեջանական ագրեսիան դրսեւորվեց Պանամայի փաստաթղթերի հրապարակման նախօրեին. դրանք բացահայտեցին Ալիեւների ներգրավվածությունը խարդախության ու նեպոտիզմի մեջ»,- հիշեցնում է հոդվածագիրը: Հեղինակի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից շփման գծում իրավիճակի հաճախակիացող սրումը միանշանակ պայմանավորված է թե երկրի տնտեսության անկմամբ, թե Ադրբեջանի մեծ ցանկությամբ՝ բացահայտելու վերջին տասնամյակում Ռուսաստանից, Թուրքիայից եւ Իսրայելից գնված զինտեխնիկայի կարողությունները:
Իսկ Թալիշ գյուղի մոտակայքում վերջերս 10 տանկերի տեղակայումն ու դուրսբերումը հեղինակը համարում է ոչ այլ ինչ, քան մոլորության մեջ գցելու նպատակ հետապնդող մի ծրագիր. Ադրբեջանն այսպես փորձարկումներ է իրականացնում:
«Ալիեւի ռեժիմը չի կարող իրեն թույլ տալ երկարաժամկետ պատերազմ այն դեպքում, երբ իր նավթային ենթակառուցվածքը հնարավոր է հայտնվեն սպառնալիքի տակ, ուստի այն պարզապես սահմանափակվելու է բախումներով, ինչին ականատես եղանք նախորդ տարի»,- եզրափակում է Forbes-ի հոդվածագիրը:

Режим Алиева не может позволить себе длительную войну из-за спада в экономике – Forbes 07/08/2017   16:34  |  Карабахский конфликт
Авторитетнейший журнал Forbes обратился к участившимся случаям роста напряженности на арцахско-азербайджанской границе и провел анализ причинно-следственных связей с экономикой Азербайджана, переживающей период спада, передает “Арменпресс”.
“18 мая Азербайджан вызвал гнев Минской группы ОБСЕ и МИД России, нарушив хрупкое перемирие, достигнутое в прошлом году. Это чрезвычайная критика со стороны традиционно нейтральных структур”, - пишет автор статьи Мовсес Тер-Ованисян.
Отмечается, что мишенью использованных Азербайджаном израильских противотанковых систем Spike стала ПВО ВС Арцаха.
“Перед этим Азербайджан несколько раз заявлял о насилии со стороны Армении. С таким заявлением он выступал и в 2015г., когда обвалилась национальная валюта – манат, что привело к тому, что азербайджанец со средним уровнем жизни потерял почти половину своих сбережений”, -  пишет автор, подчеркивая, что за этим кризисом последовало проявление насилия - крупнейшее после Бишкекского перемирия 1994 года между Арменией, Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
“На той же неделе, когда Азербайджан атаковал систему ПВО Арцаха, Межбанк страны провалил оплату 100 млн кредита и в Нью-Йорке объявил о своем банкротстве. После этого банк выдал энергетическому гиганту SOCAR кредит в размере $2 млрд, однако компания также не оправдала надежд и удостоилась негативной оценки со стороны S&P Global Rating”, - пишет Мовсес Тер-Ованисян.
Резкий спад рейтинга, падение выработки нефти и газа, а также сферы строительства, сопровождающиеся инфляцией – автор сравнивает ситуацию в Азербайджане “с голландской болезнью”, когда развитие определенных отраслей экономики сопровождается со спадом в других. В стремлении сохранить свою власть, зависящую от нефтеприбылей, Алиеву не остается ничего иного, как успокоить население, объединив его вокруг флага… Широкомасштабная агрессия в апреле прошлого года произошла накануне скандала с панамскими документами, доказавшими причастность Алиевых к махинациям”, - напоминает автор статьи.
По словам автора, участившиеся случаи обострения Азербайджаном ситуации на границе однозначно обусловлены как спадом экономики страны, так и желанием Азербайджана раскрыть возможности военной техники, купленной у России, Турции и Израиля. А недавнее размещение и вывод 10 танков близ села Талыш автор считает не чем иным, как намерением ввести в заблуждение.
“Режим Алиева не может позволить себе длительную войну, в то время как нефтяная инфраструктура страны может оказаться под угрозой, так что он просто ограничится столкновениями подобно тем, которые мы видели в прошлом году”, - пишет автор статьи в Forbes.