Շփման գծում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է. Արծրուն Հովհաննիսյան 07/08/2017   12:15  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խատումներ եղել են, բայց քիչ»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Հուլիսի 7-ի առավոտվանից սկսած հակառակորդը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում խախտում էր հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ օգտագործելով ինչպես հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ, տարբեր տրամաչափի ականանետեր ու նռնականետեր:
Ադրբեջանական զինուժի արկակոծության արդյունքում՝ տարբեր աստիճանի բեկորային վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Ռոբերտ Նովրուզի Գասպարյանը (ծնվ. 1969թ.), Համբարձում Կարապետի Հարությունյանը (ծնվ. 1997թ.) և Վահե Գագիկի Բադալյանը (ծնվ. 1998թ.):

Арцрун Ованнисян: на линии соприкосновения сравнительно спокойно 07/08/2017   12:25  |  Карабахский конфликт
Ситуация на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск сравнительно спокойная. Об в беседе с "Арменпресс" заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
"Случаи нарушения противником режима перемирия имели место быть, но мало", - отметил Ованнисян.
Как сообщило Минобороны Арцаха, с утра 7-го июля ВС Азербайджана на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск нарушали режим прекращения огня с применением как стрелкового оружия, так и пушек Д-30 и Д-44, разнокалиберных минометов и гранатометов
“Для подавления наступательной активности ВС Азербайджана передовые подразделения АО НКР предпринимают ответные меры. Всю ответственность за действия, нацеленные на дестабилизацию ситуации на передовой, несет военно-политическое руководство Азербайджана”, – отмечалось в сообщении.