ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններն այլընտրանք չունեն. Էդվարդ Նալբանդյան 07/06/2017   11:56  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններից: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ հուլիսի 4-ին ադրբեջանական կողմի սադրանքից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում սպասվո՞ւմ է:
«Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել բանակցություններից թե ամենաբարձր մակարդակով, թե նախարարների մակարդակով: Ես մի քանի օր առաջ ասել եմ՝ բացառված չէ, որ հուլիսին արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպում լինի: Բանակցություններն այլընտրանք չունեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի լարմանը հաջորդած` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը՝ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ համանախագահներն անմիջապես պետք է արձագանքեին, ինչն արել են:
«Բայց մինչև այդ արձագանքը մենք խոսել էինք թե եռանախագահների, թե Անջեյ Կասպշիկի հետ»,- ընդգծեց Նալբանդյանը:
Ադրբեջանական կողմը սկսել է շահարկել 2-ամյա երեխայի մահը:
«Դիվանագիտությունը մամուլով և հեռուստատեսությամբ չի վարվում: Այն մասով, ինչքան կարող ենք իրազեկել այդ մասին, իրազեկում ենք: Երեկ թե նախարարության մամուլի խոսնակի, թե արտաքին գործերի փոխնախարարի հայտարարությունները ﬔր արձագանքն էր ադրբեջանական սադրանքին և պատասխանում էր բոլոր հարցերին»,- եզրափակեց Նալբանդյանը:

Переговоры по мирному урегулированию карабахского конфликта не имеют альтернативы – глава МИД Армении 07/06/2017   12:05  |  Карабахский конфликт
Армения никогда не отказывалась от переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта. Об этом, как передает "Арменпресс", в беседе с журналистами в парламенте Армении заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос по поводу того, ожидается ли встреча президентов Армении и Азербайджана после предпринятой Азербайджаном 4-го июля провокации.
"Армения никогда не отказывалась от переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта – как на высшем уровне, так и на уровне министров. Несколько дней тому назад я сказал, что встреча министров ИД в июле не исключена. Переговоры по мирному урегулированию карабахского конфликта не имеют альтернативы",- заявил Эдвард Налбандян.
Комментируя заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ после очередной эскалации на линии соприкосновения, глава МИД Армении отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны были немедленно отреагировать, что они и сделали.
"До этого отклика мы говорили как с сопредседателями, так и с Анджеем Каспршиком",- сообщил Эдвард Налбандян.
Азербайджанская сторона начала спекулировать на смерти 2-летнего ребенка.
"Дипломатия не ведется через прессу и телевидение. Мы предоставляем информацию относительно этого в той мере, в которой можем. Вчера заявлениями пресс- секретаря МИД и замминистра ИД Армении мы откликнулись на азербайджанскую провокацию и ответили на все вопросы",- сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.