Արտգործնախարար. Բաքուն շարունակում է խորացնել թշնամական և այլատյացության քարոզչությունը 07/06/2017   17:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 6-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբադյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայաստանի արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին մանրամասն ներկայացրեց հուլիսի 4-ին Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում Բաքվի կողմից զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արտգործնախարարը ևս մեկ անգամ կարևորեց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների անվերապահ իրականացումը, որոնք ուղղված էին 2016թ. ապրիլին՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների հաղթահարմանը և բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Բաքուն, խոչընդոտելով բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը և հակառակ համանախագահ երկրների և միջազգային հանրության հորդորների և կոչերի, շարունակում է խորացնել թշնամական և այլատյացության քարոզչությունը, միտումնավոր սադրանքներ կազմակերպել, ինչի հետևանքով միայն անցյալ ամսվա ընթացքում Արցախի բանակի չորս զինծառայողներ զոհվեցին։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, խորը մտահոգություն հայտնելով իրավիճակի սրման կապակցությամբ, ընդգծեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը Եվրոպական միության սկզբունքային դիրքոշումն է և ԵՄ-ն անվերապահորեն սատարում է այս նպատակով եռանագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Դեսպան Զալբերը կարևորեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների պայմանավորվածությունների կատարումը։
Հերբերտ Զալբերը տեղեկացրեց, որ ավարտվում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում իր առաքելությունը՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է ուշադրությամբ հետևել Հարավային Կովկասում զարգացումներին։ Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում դեսպան Զալբերի գործունեությունը և հաջողություն մաղթեց նրան իր հատագա աշխատանքում։

Глава МИД Армении: Баку продолжает усиливать пропаганду вражды и ксенофобии и организовывать провокации 07/06/2017   17:59  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 6 июля принял специального представителя ЕС по вопросам Южного  Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Подробности встречи передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Глава МИД Армении подробно представил спецпредставителю ЕС ситуацию на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном, создавшуюся в результате грубейшего нарушения со стороны Баку режима прекращения огня. Эдвард Налбандян еще раз придал важность безоговорочному выполнению достигнутых в Санкт-Петербурге и Вене договоренностей, которые направлены на преодоление последствий развязанной в апреле 2016 года азербайджанской агрессии, сопровождавшейся грубейшими нарушениями норм международного гуманитарного права и использованием гражданского населения в качестве мишени, а  также на создание соответствующих условий для продвижения переговорного процесса.
По словам Эдварда Налбандяна, Баку, препятствуя выполнению достигнутых на высшем уровне договоренностей и вопреки призывам стран-сопредседателей и международного сообщества, продолжает усиливать пропаганду вражды и ксенофобии, преднамеренно организовывая провокации, вследствие чего только за прошедший месяц погибли четверо военнослужащих Армии обороны Арцаха.
Специальный представитель ЕС, выразив глубокую обеспокоенность в связи с обострением ситуации, подчеркнул, что исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта является принципиальной позицией Европейского союза, и ЕС безоговорочно поддерживает прилагаемые с этой целью странами-сопредседателями усилия.
Посол Зальбер придал важность выполнению достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. Герберт Зальбер сообщил, что завершает свою миссию на посту спецпредставителя ЕС, подчеркнув, что продолжит пристально следить развитием событий на Южном Кавказе. Министр Налбандян высоко оценил деятельность посла Зальбера на посту спецпредставителя ЕС, пожелав ему успехов в его дальнейшей деятельности.