Կառավարությունը հստակեցնում է պատժի կրմանը խոչընդոտող հիվանդությունների ցանկը 07/06/2017 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Պատժի կրմանը խոչընդոտող հիվանդությունների ցանկը հստակեցնելու համար կառավարությունը փոփոխություն կատարեց նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում:
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ որոշման նպատակն է ապահովել պատժի կրումը խոչընդոտող ծանր հիվանդություններ ունեցող անձանց պատժի հետագա կրումից ազատելու ընթացակարգի կանխատեսելիությունը, արդյունավետությունն ու ներքին հակասությունների բացառումը:
«Հիվանդությունների ցանկը ներառում է այն ծանր հիվանդությունները, որոնց պատճառով առաջացած առողջական բացասական հետևանքները և տառապանքը պատժի կրումը դարձնում են անհնար, և որպես կանոն այդ հիվանդությունների ընթացքն ունենում է լետալ (մահացու (ավարտ:
Ցանկը 2006թ. հետո չի լրամշակվել, ուստի անհրաժեշտություն էր առաջացել այն հստակեցնել և համապատասխանեցնել առողջապահության բնագավառում որպես բժշկական վիճակագրության և դասակարգման հիմք հանդիսացող հիվանդությունների և առողջության հետ կապված խնդիրների միջազգային վիճակագրական դասակարգմանը», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Հարությունյանը:

Правительство Армении уточняет списки заболеваний, препятствующих отбыванию наказания 07/06/2017   15:24  |  Лента новостей
Для уточнения списков заболеваний, препятствующих отбыванию наказания, правительство внесло изменения в один из ранее принятых указов, передает “Арменпресс”.
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян отметил, что решение нацелено на обеспечение прогнозируемости, эффективности процедуры освобождения лиц с тяжелыми заболеваниями, препятствующими дальнейшему отбыванию ими наказания.
Он указал, что целью решения является также исключение внутренних противоречий.
“В список недугов входят такие болезни, которые делают невозможным отбывание наказания ввиду негативных последствий для здоровья и страданий, и, как правило, эти заболевания чреваты летальным исходом.Список после 2006 года не обновлялся, поэтому возникла необходимость в его уточнении и приведении в соответствие с международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем", - сказал Давид Арутюнян.