Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Սևանա լճից լրացուցիչ 100 միլիոն խմ ջուր բաց թողնելու նախագիծը 07/04/2017   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Սևանա լճից լրացուցիչ 100 միլիոն խորանարդ մետր ջուր բաց թողնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեց 77, դեմ՝ 3 պատգամավոր:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ «Ելք» դաշինքի պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը, ով հայտնեց, որ «Ելք» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու նախագծին:
Նա նաև հավելեց, որ իրենք պատրաստվում են նախագծի սահմանադրականությունը վիճարկել Սահմանադրական դատարանում, քանի որ դրանում կան Սահմանադրությանը հակասող դրույթներ:
Ծրագիրը նպատակաուղղված է 2017 թվականին Սևան-Հրազդան էներգետիկ-իռիգացիոն համակարգից սնվող ոռոգման համակարգերի ենթակայությամբ գտնվող հողատարածքների ոռոգուﬓմնիրականացնելու նպատակով անհրաժեշտ ջրաքանակ ապահովելուն:

Парламент Армении принял в первом чтении поправки в законопроект о дополнительных попусках воды из озера Севан 07/04/2017   16:39  |  Лента новостей
Парламент Армении на заседании во вторник принял в первом чтении поправки в законопроект "О годовой и комплексной программе мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан", передает “Арменпресс”.
Законопроектом предусматривается попуск дополнительных 100 млн. кубометров воды из озера Севан в оросительных целях.«В Севане лишней воды нет»: экологи проводят акцию протеста перед зданием парламента Армении“За” документ проголосовали 77 депутатов, против – трое парламентариев.
Перед голосованием депутат от  оппозиционного блока “Елк”(Выход) Артак Зейналян заявил, что фракция не поддержит законопроект. Он также отметил, что фракция собирается оспорить конституционность законопроекта в Конституционном суде, так как в нем содержатся положения, противоречащие Основному закону страны.