Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանին 07/04/2017 15:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված վաղեմի բարեկամությունն ու մշակութային առնչությունները, ինչը հիմք է հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման համար:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը եւ նշել, որ պատգամավոր Ջեմմա Բաղդասարյանը կղեկավարի առաջիկայում ձեւավորվող ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խումբը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին՝ նշելով, որ Հայաստանն անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Արա Բաբլոյանը Բուլղարիայի հետ համագործակցությունը կարեւորել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին, կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները: Նա հատկապես կարեւորել է Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը երկկողմ հարաբերությունների ամիապնդման հարցում: Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կշարունակի անել հնարավորը ձեւավորված հարաբերություններն առավել զարգացնելու եւ խորացնելու համար: Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, արժեւորելով խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունն ու միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը, նշել է, որ Բուլղարիա-Հայասատան բարեկամական խումբն արդեն ձեւավորվել է:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության առավել ընդլայնումն ու զարգացումը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական եւ այլ ոլորտներում:

Спикер парламента Армении заявил о важности взвешенной позиции Болгарии по карабахскому конфликту 07/04/2017   16:00  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян принял  Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в РА Марию Павлову Цодоркову-Каймактчиеву.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, Армен Баблоян подчеркнул давнюю дружбу и культурные общности двух народов, ставшие базой развития армяно-болгарских отношений.
Спикер НС особо выделил роль парламентской дипломатии в укреплении двусторонних связей и углублении сотрудничества.
А.Баблоян подчеркнул важность деятельности парламентских групп дружбы и отметил, что депутат Дж.Багдасарян возглавит формируемую вскоре группу Армения – Болгария.
Председатель НС обратился к проведенным в РА конституционным реформам, отметив, что Армения переходит к парламентской системе правления. А.Баблоян оценил связи Армения – Болгария также с точки зрения отношений РА – ЕС.
Спикер парламента, обратившись к региональным проблемам, подчеркнул важность взвешенной позиции Болгарии по нагорно-карабахскому конфликту – в соответствии с общим подходом сопредседателей МГ ОБСЕ и ЕС.
Посол Мария Павлова Цодоркова-Каймактчиева, поблагодарив за прием, высоко оценила существующие между двумя странами отношения. Она особо выделила роль армянской общины Болгарии в укреплении двусторонних связей. Посол заверила, что за время пребывания в должности сделает   все возможное для дальнейшего развития и углубления уже налаженных отношений. Г-жа Цодоркова-Каймактчиева, оценивая сотрудничество групп дружбы парламентов и взаимодействие на различных международных парламентских площадках, отметила, что группа Болгария – Армения уже сформирована.
Собеседники особо выделили расширение и развитие сотрудничества между двумя странами в политической, экономической, культурной, образовательной и других сферах.