Ադրբեջանի ահաբեկչական վարքագիծը նորություն չէ. Շարմազանովն անդրադարձել է բուլղարական թերթի աղմկահարույց հրապարակմանը 07/04/2017 14:26 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Միջազգային հանրությունը պետք է հետաքննություն իրականացնի Ադրբեջանի կողմից դիվանագիտական չվերթների անվան տակ ահաբեկչական խմբավորումներին զենք ումատակարարել
վերաբերյալ հրապարակման առնչությամբ և հստակ գնահատական տա այդ պետության գործողություններին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Անձամբ ինձ համար անակնկալ չէ, որովհետև Ադրբեջանն ահաբեկչական պետություն է: Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի գործողությունները նույնն էին, ինչ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գործողությունները Մերձավոր Արևելքում՝ խաղաղ բնակիչների խոշտանգում, զինվորների գլխատում, մահացածների մարմինների խոշտանգում: Նույն ձեռագիրն է: 1990-ական թվականներին արցախյան պատերազմի տարիներին Ադրբեջանի կողմից կռվում էին բազմաթիվ ահաբեկիչներ:
Այսինքն, սա նորություն չէ: Եվ երբ մենք ասում ենք, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան ահաբեկչական վարքագիծ ունեցող պետություններ են, տարածաշրջանային անվտանգության լուրջ սպառնալիք են, չենք ասում նրա համար, որովհետև ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը կարգավորված չէ: Մենք այդ աﬔնն ասում ենք՝ հաշվի առնելով այն իրականությունը, հաշվի առնելով այն գործողությունները, որ տարիներ շարունակ իրականացրել է Ադրբեջանը»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը:
Նրա խոսքով՝ այս հարցերը պետք է շատ լուրջ ուշադրության արժանանան միջազգային հանրության կողմից, և, եթե պարզվի, որ դա իրականություն է, այդ ժամանակ արդեն միջազգային կառույցները չպետք է բավարարվեն միայն հայտարարություններով, այլ հստակ պատժաﬕջոցներ կիրառեն Ադրբեջանի նկատմամբ:
Շարմազանովի համար նորություն չէ այն, որ Ադրբեջանը կարող է նման կապեր ունենալ ահաբեկչական տարբեր կառույցների հետ, որովհետև արցախյան պատերազմի տարիներին նրանք համագործակցել են բազմաթիվ ահաբեկիչների հետ, իսկ մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը գործել են այնպես, ինչպես գործում է «Իսլամական պետություն»-ը Մերձավոր Արևելքում:
«Ավելին, Ադրբեջանն այդ ահաբեկիչներին պարգևներ էր հանձնում: Ադրբեջանն այն պետությունն է, որն ամենամեծ ահաբեկիչներից մեկին՝ Ռամիլ Սաֆարովին, ով կացնով սպանել էր քնած հայ սպային, հերոսացնում է: Սա է Ադրբեջանի իրական դեմքը: Եվ սա նաև հետևանք է անպատժելիության, երբ աչք են փակում Սաֆարովի արտահանձման վրա, ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կատարած ահաբեկչական գործողությունների, դրանից հետո այդ երկրի ղեկավարության լկտի պահվածքի վրա, որ արհամարհում են Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները, հարևան պետության նկատմամբ տարածքային հավակնություններ ունենալու վրա, բերում է նրան, որ Ադրբեջանն ավելի է լկտիանում, իսկ երբ լկտիանում է, շատ ավելի վտանգավոր է դառնում»,- ասաց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ Հիտլերի գործողություններն էլ սկսվեցին նման ագրեսիվ հայտարարություններից, երբ միջազգային հանրությունը պատժելու և պատժամիջոցներ կիրառելու փոխարեն, գնում էր Մյունխենում համաձայնագիր էր կնքում, իսկ Չեմբեռլենն ասում, թե ինքը խաղաղություն է բերում: Նրա խոսքով՝ երբ շատերը դահճին որպես հավասար գործընկեր են ընդունում, այդ դահիճն ավելի է լկտիանում:
«Դրա համար ունենք այն, ինչ ունենք: Միջազգային հանրությունը պետք է հետաքննություն իրականացնի և հստակ պատասխաններ և բացատրություններ պահանջի Ադրբեջանի ղեկավարությունից»,- եզրափակեց Էդուարդ Շարմազանովը: Բուլղարիայի ամենամեծ տպաքանակով օրաթերթը համարվող «Տրուդ» պարբերականի կայքում հուլիսի 2-ին հրապարակվել է սկանդալային մի հետաքննություն, որը խոսուն փաստերի և գաղտնազերծված փաստաթղթերի հիման վրա բացահայտում է ադրբեջանական պետական օղակների ուղղակի ներգրավվածությունը աշխարհի տարբեր ծայրերում գործող իսլամական ահաբեկչական խմբերի զինման գործում։ Թերթի հոդվածագիր Դիլյանա Գայտանջիևայի հետաքննական նյութում անդրադարձ է կատարվել հիմնականում Ադրբեջանի Silk Way Airlines պետական ընկերության կողմից դիվանագիտական բեռների անվան տակ քողարկմամբ Սիրիա, Իրաք, Աֆղանստան, Պակիստան և Կոնգո զենքի անօրինական և լայնամասշտաբ արտահանմանն ու վաճառքին։

Террористическое поведение Азербайджана не является новостью: вице-спикер НС Армении о скандальной публикации в болгарской газете 07/04/2017 15:26 | Карабахский конфликт
Международное сообщество должно провести расследование в отношении публикации в болгарской газете, в которой говорится о поставках оружия террористическим организациям Азербайджаном под видом дипломатических грузов, и дать четкую оценку действиям этого государства. Об этом «Арменпресс» заявил вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов.
«Лично для меня это не стало сюрпризом, поскольку Азербайджан является террористическим государством. Действия Азербайджана во время Апрельской войны были такими же, как и действия ИГИЛ на Ближнем Востоке – пытки в отношении мирных граждан, издевательства над телами павших. Тот же почерк. В 1990-х на стороне Азербайджана воевали террористы, и это не стало новостью. Когда мы говорим Азербайджан и Турция проявляют террористическое поведение и представляют серьезную угрозу безопасности в регионе, мы делаем это отнюдь не потому, что не урегулирован карабахский конфликт. Все это мы говорим, поскольку учитываем реалии, те действия, которые годами осуществляет Азербайджан»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, эти вопросы должны удостоиться внимания международной общественности, и если выяснится, что все это правда, то тогда международные структуры не должны довольствоваться только заявлениями: в отношении Азербайджана должны быть применены четкие санкции. Для Шармазанова не стало новостью и то, что у Азербайджана могут быть такие связи с террористическими организациями, поскольку они сотрудничали с таковыми во время Арцахской войны, а год назад ВС Азербайджана действовали так же, как силы ИГИЛ на Ближнем Востоке.
«Более того, Азербайджан награждал этих террористов. Азербайджан – то государство, которое наградило Рамиля Сафарова, который топором убил спящего армянского офицера, Азербайджан его героизировал, показав свое истинное лицо. Последствиями этой безнаказанности, закрывания глаз на экстрадицию Сафарова, становится наглое поведение этой страны, которая презирает договоренности, достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге, приводит к дальнейшей наглости, что само по себе опасно»,- сказал Эдуард Шармазанов.
На сайте газеты «Труд», у которой наибольший тираж в Болгарии, 2-го июля была опубликована скандальная статья по следам расследования, проведенного на основании красноречивых фактов и рассекреченных документов, в которой раскрывается прямая вовлеченность госструктур Азербайджана в дело вооружения исламистских террористических группировок в различных частях света. Автор статьи Диляна Гайтнаджиева в своем расследовании приводит, в основном, данные о продаже оружия в Сирию, Ирак, Афганистан, Пакистан и Конго, доставляемого по назначению азербайджанской государственной авиакомпанией Silk Way Airlines под видом дипломатического груза.