Ապրիլյան պատերազմը մեզ ուղղակի թելադրեց՝ խաչի քավորը պետք է լինի հայոց զինվորը. Աղվան Հովսեփյան 07/03/2017 11:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Բովանդակային առումով որևէ առանձնահատուկ երանգ չկա, բացառությամբ այն, որ այս տարի իմաստավորվել է խաչքավորի կերպարը հայոց զինվորի մեջ:
Այդ մասին երեկ Սուրբ Խաչ և Սուրբ Երրորդություն Հույսի Խորան Հաղորդարանում տեղի ունեցած Խաչադրման արարողությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Նիգ-Ապարան Հայրենակցական միության պատվավոր նախագահ Աղվան Հովսեփյանը՝ հավելելով, որ ապրիլյան պատերազմը մեզ ուղղակի թելադրեց, որ խաչի քավորը պետք է լինի հայոց զինվորը:
«Մենք այդ կերպարը մարմնավարեցինք ապրիլյան պատերազմում սխրանք գործած 7 զինվորների մեջ, Պաշտպանության նախարարության հետ աշխատելով՝ ընտրեցինք այն 7 խաչի քավորներին, որոնք այսօր արտահայտեցին հայոց զինվորի ընդհանրական կերպարը:
Եվ դա վերաբերում է ոչ թե յոթին, այլ՝ բոլոր- բոլոր նրանց, ովքեր սխրանքներ են գործել և ում շնորհիվ մենք հնարավորություն ունենք արարելու ստեղծելու, բայց նաև մեծագույն խոնարհումով պետք է վերաբերվենք այս ամենին»,- ասաց Աղվան Հովսեփյանը:
Միջոցառմանը ներկա Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ, նշելով. «Ինձ համար մեծ պատի է որպես Պնախարարության ներկայացուցիչ մասնակից լինել մի գեղեցիկ արարողության, որի խաչքավորությունը իրականցվում է հերոսություն կերտած երիտասարդ սերնդի հեղինակությամբ:
Այս հրաշք տղաները՝ մեր նորօրյա հերոսները, մարմնավորում են Զինված ուժերում մեր խաղաղությունը, մեր անդորրը: Այդ խաղաղության ներքո պետք է ամրանալ, զարգանալ, արարել՝ հավատալով, որ մեր արդար գործը մեր արդար նպատակը միշտ հաղթող է լինելու»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Պնախարարի առաջին տեղակալն իր շնորհակալական խոսքն ուղղեց Նիգ-Ապարան հայրենակցական միության պատվավոր նախագահ Աղվան Հովսեփյանին՝ նախաձեռնությունը հետևողականորեն, հավատով ու նվիրումով առաջ տանելու համար:
Փառք ու պատիվ մեր հերոս հայ տղաներին և այդ խորհուրդը, որ նրանք վերցրել են իրենց վրա՝ իրենց հերոսության կողքին, պահապան լինի մեր զինված ուժերին:

Агван Овсепян: Апрельская война указала нам, что хачкавором должен быть армянский воин 07/03/2017   13:10  |  Лента новостей
Почетный председатель земляческого союза "Ниг Апаран", председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян на состоявшейся в воскресенье церемонии установления креста у Святого Креста и Алтаря Надежды в Арагацотнской области Армении заявил журналистам, что Апрельская война указала нам, что крестным отцом(хачкавор) на  этой церемонии должен быть армянский воин.
"Олицетворением этого образа стали семеро военнослужащих, совершивших подвиг во время Апрельской войны. Совместно с министерством обороны мы выбрали тех семерых крестных(хачкавор), которые сегодня олицетворяют собирательный образ армянского воина", - отметил Агван Овсепян.
"Это касается не только семерых военных, но также тех, кто совершает подвиги и благодаря которым мы имеем возможность созидать. Мы должны с большим почитанием относиться к этому", - добавил Агван Овсепян.
Присутствовавший на мероприятии первый заместитель министра обороны Армении Артак Закарян выступил в ходе церемонии с приветственным словом.
“Для меня как представителя Минобороны большая честь участвовать в такой красивой церемонии, на которой крестными отцами являются молодые герои. Эти замечательные ребята, герои нашего времени олицетворяют мир и спокойствие в Вооруженных силах. В свете этого спокойствия нужно развиваться, становиться сильнее, созидать, веря в то, что наше правое дело, наша справедливая цель всегда будет вести нас к победе”, - заявил Артак Закарян.