Գյումրիում տեղի ունեցած կրակոցների գործով մեկ անձ ձերբակալվել է 06/30/2017 11:26 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Գյումրիում տեղի ունեցած կրակոցների դեպքի մի շարք հանգամանքներ, մեկ անձ ձերբակալվել է: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017թ. հունիսի 25-ին՝ ժամը 22:50-ին Գյումրի քաղաքի սրճարաններից մեկի դիմաց հնչել են կրակոցներ, այնուհետև՝ ժամը 23:15-ին, ահազանգ է ստացվել բժշկական կենտրոնից, որ հրազենային վնասվածքներով բուժօգնության է տեղափոխվել քաղաքացի Գ.Հակոբյանը:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ տղամարդը մարմնական վնասվածքներն ստացել է նշված սրճարանի դիմաց հնչած կրակոցների ժամանակ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ գործողությունների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, վերջինս ձերբակալվել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել և վերցվել է կրակված փամփուշտի մաս կազմող 1 գնդակ, 9 պարկուճ: Գ.Հակոբյանը ճանաչվել է տուժող, կատարվել են խուզարկություններ, վերցվել փորձանմուշներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաձգաբանական և դատաբժշկական փորձաքննություններ: Քննություն է տարվում՝ միջադեպին մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Գյումրիում հունիսի 25-ին կրակոցներ են հնչել: Քաղաքի բժշկական կենտրոն հունիսի 25-ի երեկոյան` ժամը 23:15-ի սահմաններում, տեղափոխվել է 1987 թվականի ծնված Գեորգի Հակոբյանը: Տուժածը վիրահատվել է և նրա վիճակն այս պահին գնահատվում է կայուն ծանր:

Один человек задержан по делу о стрельбе близ кафе в Гюмри 06/30/2017 11:52 | Криминальная хроника
В результате следственных и иных процессуальных действий, предпринятых следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области, установлен ряд обстоятельств произошедшей в Гюмри стрельбы, один человек задержан. Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте СК Армении.
Ранее СК сообщил, что 25-го июня 2017 года в 22:50 поступил сигнал о том, что напротив одного из кафе в городе Гюмри раздались выстрелы. В тот же день, в 23:15 из медцентра поступил сигнал о том, что к ним с огнестрельными ранениями поступил гражданин Г. Акопян. В результате предпринятых неотложных следственных действий было установлено, что мужчина получил телесные повреждения во время выстрелов, прозвучавших напротив указанного кафе.
"В результате следственных и иных процессуальных действий , предпринятых в рамках возбужденного по данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области уголовного дела, установлена личность предполагаемого преступника. Последний задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 38-34-104(Пособничество в покушении на убийство) Уголовного кодекса РА", - говорится в сообщении.
Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого обнаружены и изъяты одна пуля, 9 гильз. Г. Акопян признан потерпевшим, проведены обыски, взяты образцы.
"Предварительное следствие продолжается. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-баллистическая и судебно-медицинская экспертизы. Ведется расследование, направленное на установление круга участников инцидента, индивидуализацию действий каждого из них", - отмечается в сообщении.
Отметим, что потерпевший – 30-летний Георгий Акопян – был прооперирован. Его состояние остается тяжелым.