Ներկայացվել է Հայաստանում ընթացող պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակը 06/30/2017 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած «Վճռական աջակցություն» գործողության մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների նիստին։ Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Նիստի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդես է եկել ելույթով՝ իր գործընկերներին ներկայացնելով Աֆղանստանում, և ընդհանրապես լայն տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումներն ու տեսլականը, ինչպես նաև առաջարկել որոշակի լուծումներ՝ առկա խնդիրների պաշտպանական բաղադրիչի շրջանակներում։ Նիստի հիմնական արդյունքները լրատվամիջոցներին է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
Նիստի ավարտից հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերի հետ երկկողմ հանդիպման ընթացքումքննարկվել են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության ընթացքն ու ապագա ծրագրերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև գլոբալ ու տարածաշրջանային ավտանգության խնդիրներին, ներկայացվել է Հայաստանում ընթացող պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակը, տեսակետներ են փոխանակվել դրանց իրականացման գործում ՆԱՏՕ-ի օժանդակության հնարավորությունների ու ձևաչափի վերաբերյալ։
Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաև Եվրոպական Միության ռազմական կոմիտեի նախագահ, բանակի գեներալ Միխաիլ Կոստարակոսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարվել են Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության ռազմական օղակների միջև համագործակցության հաստատման հնարավորությունն ու հեռանկարները։
Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը Քարնեգի հիմնադրամի եվրոպական մասնաճյուղում հանդիպում է ունեցել մի շարք միջազգային հետազոտական կենտրոնների փորձագիտական անձնակազմի հետ։ Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատասխանել է փորձագետների հնչեցրած հարցերին, ինչպես նաև ծանոթացել նրանց կողմից իրականացված վերջին հետազոտությունների ու վերլուծությունների արդյունքներին։

Виген Саркисян принял участие в заседании министров обороны стран-участниц миссии НАТО в Афганистане 06/30/2017   15:01  |  Лента новостей
Делегация во главе с министром обороны Армении Вигеном Саркисяном сегодня в Брюсселе приняла участие в заседании министров обороны стран-участниц миссии НАТО в Афганистане "Решительное содействие" (Resolute Support). Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Виген Саркисян в ходе заседания  выступил с речью, представив коллегам подходы и видение Армении по вопросу обеспечения стабильности и безопасности в Афганистане и в регионе в целом. Глава Минобороны Армении также предложил некоторые решения в связи с существующими проблемами. Основные итоги заседания представил СМИ генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
На встрече с заместителем генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер состоялось обсуждение хода и предстоящих программ сотрудничества Армении с Североатлантическим альянсом.
Собеседники затронули вопросы реформ в сфере обороны Армении, обменялись мнениями о возможности и формате содействия НАТО. В рамках визита в Брюссель министр обороны Армении встретился также с председателем военного комитета ЕС, генералом Михаилом Костаракосом. Стороны обсудили возможности и перспективы сотрудничества.
13:09 22/02/2017  |  Лента новостейСотрудничество Армении с НАТО не было и не будет направлено против союза с Россией – Виген Саркисян