«Ադրբեջանը եւ Թուրքիան տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են». Էդուարդ Շարմազանով 06/29/2017   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, Չեխիա կատարած այցի շրջանակում հունիսի 28-ին հանդիպել է ՉՀ խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ռոման Վանայի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը` եւ միջազգային կառույցներում գործակցության, եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների մակարդակում:
Անդրադարձ է կատարվել մարդկության առջեւ ծառացած մարտահրավերների դիմակայման, այդ թվում՝ ահաբեկչության դեմ համատեղ ուժերով պայքարելու անհրաժեշտությանը: Զրուցակիցները կարեւորել են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «Հայաստանը տարածաշրջանում մշտապես քարոզում է խաղաղություն եւ կայունություն, մինչդեռ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են»:
Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը խոսել է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության եւ Արցախի ազատատենչ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական գործողությունների մասին, որոնց վառ ապացույցը թե՛ ապրիլյան քառօրյա պատերազմն էր, թե՛ շարունակաբար կրկնվող դիվերսիոն գործողությունները: Նա փաստել է, որ շփման գծում երկու կողմից էլ մարդկային կորուստների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ղեկավարության վրա:
«Թուրքիան սատարել եւ սատարում է Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, ինչն անթույլատրելի է: Միջազգային հանրությունը չպետք է անուշադրության մատնի եւ պետք է դատապարտի տարածաշրջանային ապակայունացման ցանկացած փորձ»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
18:05 28/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանը ստիպված է լինելու ճանաչել Արցախի անկախությունը». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Չեխիայի Սենատի փոխնախագահին
15:37 28/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստանն ու Արցախը եվրոպական քաղաքակրթության անբաժանելի մասն են». Էդուարդ Շարմազանով
11:32 28/06/2017  |  Քաղաքական«Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք թուրքական ժխտողականության դեմ». Էդուարդ Շարմազանովը՝ չեխ պատգամավորներին
15:24 27/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Չեխիա
13:45 18/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանովը մեկնել է Պրահա
14:08 26/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության թանգարանի մի շարք ցուցանմուշներ կցուցադրվեն Չեխիայի Պատգամավորների պալատում
19:24 25/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՉեխ պատգամավորները պատրաստակամություն են հայտնել բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցը
12:42 25/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՉեխիայի հոգևոր առաջնորդը դատապարտել է Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը

Вице-спикер парламента Армении: Азербайджан и Турция – главная угроза региональной безопасности 06/29/2017 12:24 | Лента новостей
Делегация во главе с вице-спикером Национального собрания РА, руководителем группы Армения – Чехия Эдуардом Шармазановым 28 июня в рамках визита в Чехию встретилась с председателем Комиссии по вопросам безопасности Палаты депутатов парламента Чешской Республики Романом Вана.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в ходе встречи стороны подчеркнули важность расширения и углубления межпарламентского сотрудничества двух стран – как в аспекте взаимодействия в международных структурах, так и на уровне парламентских комиссий.
Затронута тема противодействия стоящим перед человечеством вызовам, в том числе необходимости борьбы с терроризмом совместными силами. Собеседники подчеркнули важность мирного урегулирования конфликтов.
Обратившись к региональным проблемам, вице-спикер НС подчеркнул: “Армения всегда выступает за мир и стабильность в регионе, в то время как Турция и Азербайджан – главная угроза региональной безопасности”. В этом контексте Э.Шармазанов коснулся антиармянской политики Азербайджана и его регулярных террористических действий против свободолюбивого народа Арцаха, яркое свидетельство чему – как апрельская четырехдневная война, так и периодически повторяющиеся диверсионные вылазки. Он отметил, что за человеческие потери с обеих сторон на линии соприкосновения вся ответственность лежит на руководстве Азербайджана.
“Турция поддерживала и поддерживает агрессивную политику Азербайджана, что недопустимо. Международное сообщество не должно игнорировать это и должно осудить любую попытку дестабилизации региона”, - подчеркнул Э.Шармазанов.