Հովհաննես Բաչկով. Իմ բոլոր հաղթանակները նվիրում եմ հայ ազգին 06/26/2017   17:28  |  Մարզական
Խարկովում կայացած բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովը (64 կգ քաշային կարգ), վերադառնալով հայրենիք, հարցազրույց է տվել ՀԱՕԿ լրատվականին:
«Անկեղծ ասած, ինքս էլ մինչեւ վերջ չեմ գիտակցում` ինչ եմ արել: Մեծ ուրախություն եմ զգում: Այս Եվրոպայի առաջնությունն ինձ համար չորրորդն էր: Վաղուց էի ձգտում հաղթանակի, բայց տարբեր պատճառներով չէր հաջողվում: Այս հաջողությունը իմ` մարզիչների հետ կատարած մեծ եւ քրտնաջան աշխատանքի արդյունքն է»,- ասել է հայ բռնցքամարտիկը:
Մարզիկը նաև պատմել է, թե ինչպես է ընթացել եզրափակիչ մենամարտը անգլիացի Լյուկ Մակորմեկի հետ.
«Առաջին ռաունդում դժվար էր, քանի որ ընտրած մարտավարությունը չէր անցնում: Սակայն, երկրորդ եւ երրորդ ռաունդներում ինձ հաջողվեց փոխել պայքարի ընթացքը եւ հասնել վաստակած հաղթանակին: Դա անգամ մրցակցի եւ նրա մարզչական շտաբի արձագանքից էր երեւում, բայց ես, մինչեւ վերջին պահը մրցավարների կողմից ինչ-որ «անակնկալի» էի սպասում»:
Հովհաննես Բաչկովը նաև նշել է, որ այս հաղթանակը, ինչպես նաև` իր բոլոր հաղթանակները միշտ նվիրում է հայ ազգին:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ մեր բռնցքամարտիկը ԵԱ-ի եզրափակչում 3 ռաունդներում հաղթել է 5:0 հաշվով և նվաճել չեմպիոնի կոչումը:

Оганес Бачков: Все свои победы посвящаю армянскому народу 06/26/2017 18:25 | Спорт
Победитель чемпионата Европы по боксу в Харькове в весовой категории 64 кг Оганес Бачков по возвращению на родину дал интервью пресс-службе НОКА. Текст беседы который опубликован на сайте НОК Армении, приводим ниже без изменений и сокращений:
- Оганес, поздравляем с победой! Какие ощущения?
- Честно говоря, сам еще до конца не осознаю, что я сделал. Чувствую огромную радость. Этот чемпионат Европы для меня был четвертым. Я давно стремился к победе, но в силу разных причин мне это не удавалось. Нынешний успех – результат большой и кропотливой работы, проделанной мной вместе с тренерами.
- Самым трудным для тебя стал финальный бой с англичанином?
- Все поединки были непростые, и я не стану специально выделять какой-то один. Люк Маккормэк – хороший боксер. С ним я встречался впервые. Зато на рейтинговом олимпийском турнире 2016 года в турецком Самсуне мне удалось победить его брата-близнеца, который потом поднялся на одну весовую категорию выше.
- И все же, как протекал твой "золотой" бой?
- В первом раунде пришлось очень тяжело, поскольку выбранная тактика не проходила. Однако во втором и третьем раунде мне удалось переломить ход поединка и добиться заслуженной победы. Это было видно даже по реакции соперника и его тренерского штаба, хотя я до последнего момента опасался какого-нибудь "сюрприза" от судей.
- Что сказали тебе тренеры после неудачного первого раунда?
- Давид Торосян внес необходимые коррективы, а также сказал мне следующее: "Он твой. Играй на дудуке, а он пусть пляшет!" Как я мог проиграть после таких слов! (смеется)