ՀՀ ԱԳՆ-ն փորձում է պարզել Ռուսաստանի ամենահեռավոր հյուսիսային սահմանը հատած և Նորվեգիայում հայտնված հայերի ինքնությունը 06/23/2017   16:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի ամենահեռավոր հյուսիսային սահմանը հատած և Նորվեգիայում հայտնված հայերի հարցը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ուշադրության կենտրոնում է: Նորվեգիայում ՀՀ դեսպանությունը դիմել է այդ երկրի ոստիկանություն, որտեղից հաստատել են փաստը և նշել, որ գործը փոխանցված է միգրացիոն ծառայություն։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Այդ մարմնից փորձում ենք պարզել նրանց ինքնությունը և կապ հաստատել նրանց հետ։ Այժմ գրավոր հարցում ենք ուղարկել Նորվեգիայի պատկան մարմիններին և սպասում ենք նրանց պատասխանին`պարզելու համար, թե կարո՞ղ են, արդյոք հաստատել, որ ՀՀ քաղաքացիներ են եղել սահմանը հատողները, ինչպես նաև թե ինչ փաստաթղթերի վրա հիմնվելով են սահմանել նրանց` ՀՀ քաղաքացի լինելը»,-նշեց Բալայանը:
Associated Press-ի հրապարակման համաձայն՝ Արկտիկայի հեռավոր սահմանային անցակետը վեց հայ փախստականները հատել են հունիսի 20-ին: Նորվեգիայում նրանց հայտնվելը մեծ իրարարանցում է առաջացրել, քանի որ Նորվեգիայի և Ռուսաստանի միջև սահմանը պաշտպանելու փոխադարձ համաձայնագիր կա, ըստ որի՝ առանց պատշաճ փաստաթղթերի չի թույլատրվում անցնել սահմանը:
Հայտնի է, որ հայերի թվում առնվազն մեկ երեխա կա. Նորվեգական կողմից սահմանային Ստորսկոգի անցակետի պետ Էլեն Կատրին Հետտան նշել է, որ Նորվեգիա մտած վեց հայերը 4 -58 տարեկան են:
Պարզ չէ՝ արդյո՞ք նրանք մեկ ընտանիք են: Ռուսաստանի իշխանություններին Նորվեգիան հարցում է ուղարկել՝ պարզելու ,թե ինչու են նրանք թույլատրել փախստական հայերին անցնել սահմանը առանց համապատասխան վիզաների:
Associated Press-ը նշում է, որ 2015-ի հոկտեմբերի 30-ից հետո սա առաջին անգամ է, որ փախստականներն անցնում են Նորվեգիայի սահմանը: Մինչ այդ Սիրիայից և Մերձավոր Արևելքից հազարավոր փախստականներ Ռուսաստանի տարածքով ճանապարհներ էին գտնում Եվրոպա հասնելու համար: Հեռավոր հյուսիսային անցակետերը նրանք հատում էին հեծանիվներով, քանի որ այնտեղ հետիոտներին արգելվում է անցնել սահմանը:

МИД Армении пытается установить личности армян, пересекших самую северную границу РФ и оказавшихся в Норвегии 06/23/2017 16:27 | Лента новостей
Ситуация вокруг армян, пересекших самую северную границу РФ и оказавшихся в Норвегии, остается в центре внимания МИД Армении.Об этом “Арменпресс” сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Посольство Армении в Норвегии обратилось в полицию этой страны, где подтвердили данный факт и отметили, что дело передано миграционным властям. «Мы пытаемся установить личности армян, пересекших самую северную границу РФ и оказавшихся в Норвегии, и выйти с ними на связь. Сейчас мы направили письменный запрос властям Норвегии и ждем ответа ”, - сказал Тигран Балаян.
Как сообщает Associated Press, шестеро армянских беженцев пересекли арктическую границу 20-го июня. Их появление в Норвегии вызвало переполох, так как между Норвегией и РФ существует соглашение, по которому никто не может пересечь границу без соответствующих документов. Известно, что среди них есть один ребенок. Начальник КПП с норвежской стороны Элен Катрин Хетта сообщила, что оказавшиеся в Норвегии армяне в возрасте от 4 до 58 лет. Пока не ясно, являются ли они членами одной семьи. Власти Норвегии направили властям РФ запрос с тем, чтобы выяснить, почему армянским беженцам позволили пересечь границу без надлежащих документов.
Associated Press пишет, что после 30-го ноября 2015года – это первый случай нарушения этой границы. До этого попасть в Европу через РФ пытались беженцы из Сирии и Ближнего Востока. До арктической границы они добирались на велосипедах, поскольку пешеходам пересекать эту границу не разрешено.