Ատեստատը ձեռք են բերել մասնագիտական կրթության տեսչավորման բաժնի պետից՝ 1500 դոլարով 06/22/2017 17:42 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով հետախուզում է հայտարարվել՝ ՀՀ ԿԳՆ կրթության պետական տեսչության մասնագիտական կրթության տեսչավորման բաժնի պետ Սամսոն Սահակյանի նկատմամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական տվյալներով՝ քաղաքացին ԱՄՆ ներգաղթային արտոնագիր ստանալու նպատակով ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն ներկայացրած փաստաթղթերի հետ մեկտեղ 2017թ. ապրիլի 11-ին ներկայացրել է պաշտոնեական փաստաթուղթ՝ ատեստատ՝ միջնակարգ դպրոցն ավարտելու վերաբերյալ: Ատեստատի իրական լինելու հանգամանքը ստուգելու նպատակով դեսպանության կողմից հարցում է ուղարկվել ՀՀ իրավասու մարմիններին, որի արդյունքում պարզվել է, որ նշված դպրոցի շրջանավարտների ատեստատների բաշխման մատյանում նման անուն-ազգանունով շրջանավարտ գրանցված չէ, այսինքն՝ ատեստատը կեղծ է։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում: Ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է կեղծ ատեստատի ձեռք բերման աղբյուրը, եղանակը. ըստ քաղաքացիների ցուցմունքների՝ կեղծ ատեստատը ձեռք են բերել Ս.Սահակյանից՝ վճարելով 1500 ԱՄՆ դոլար։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնի քննիչը որոշում է կայացրել՝ Ս.Սահակյանին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

Глава одного из отделов Госинспекции образования Минобрнауки Армении объявлен в розыск по делу о фальшивом аттестате 06/22/2017   18:41  |  Криминальная хроника
Начальник отдела инспектирования в области специального образования государственной инспекции образования Министерства образования и науки РА Самсон Саакян объявлен в розыск в рамках уголовного дела, расследуемого следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по Еревану.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по предварительным данным, гражданин с целью получения въездной визы в США вместе с представленными в американское посольство документами 11 апреля 2017 года представил и аттестат об окончании средней школы. Для проверки аттестата на подлинность посольство направило компетентным органам РА запрос, согласно результатам которого, выяснилось, что в журнале учета выдачи аттестатов выпускника с таким именем и такой фамилией не зарегистрировано, то есть, аттестат поддельный.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 325(Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств) Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственный отдел по административному району Шенгавит следственного управления СК РА по Еревану. В результате предпринятых необходимых следственных действий установлены источник и способ приобретения фальшивого аттестата. Согласно показаниям граждан, поддельный аттестат был приобретен у С. Саакяна за 1500 долларов США.
"На основе добытых доказательств следователь следственного отдела по административному району Шенгавит следственного управления СК РА по Еревану вынес решение о привлечении С. Саакяна в качестве обвиняемого по делу и об объявлении его в розыск. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручения предпринять меры, направленные на его розыск и обеспечение его явки в орган, осуществляющий производство.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение  всестороннего, объективного и полного расследования и проверку указанных в показаниях обстоятельств", - отмечается в сообщении.