Հայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցեց Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը 06/20/2017 11:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 19-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լյուքսեմբուրգում մասնակցեց Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին և ելույթներ ունեցան ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, հարևանության և ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ Էդվարդ Նալբանդանն ընդգծեց. «Անկասկած, գալիք գագաթաժողովին ընդառաջ շոշափելի արդյունքների գրանցումը կնպաստի այս շրջանակներում ապագա արդյունավետ համագործակցությանը»։
Խոսելով Հայաստան – Եվրոպական միություն քաղաքական երկխոսության մասին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ վերջին երկու տարիները բավականին հագեցած էին. «Մենք ակտիվորեն աշխատել ենք Ռիգայի հռչակագրի դրույթների իրականացման ուղղությամբ և կարողացել կյանքի կոչել Հայաստանին վերաբերող գրեթե բոլոր փոխադարձ հանձնառությունները, մասնավորապես` միացումը COSME և Հորիզոն-2020 ծրագրերին, Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին պայմանագրի, ինչպես նաև «Ստեղծագործ Եվրոպայի» շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, որոնք մտադիր ենք շուտով ավարտին հասցնել:
Կան նաև որոշ առկախ հարցեր, որոնց ուղղությամբ ակնկալում ենք աշխատանքներ իրականացնել, ներառյալ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը:
Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք ավարտել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, ինչի մասին փետրվար ամսին Բրյուսելում հայտարարեցին նախագահներ Սարգսյանը և Տուսկը: Տեքստը նախաստորագրվել է, և ակնկալում ենք այն ստորագրել գալիք գագաթաժողովի ընթացքում:
Գրեթե զուգահեռաբար քննարկեցինք և համաձայնության եկանք 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների շուրջ: Այս երկու կարևոր փաստաթղթերը կառաջնորդեն Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն առաջիկա տարիներին և կօգնեն մեզ ամրապնդելու մեր փոխշահավետ համագործակցությունը»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵՄ-ի կողմից տարիներ շարունակ մեր երկրին տրամադրված շարունակական օժանդակությունը, ներառյալ՝ Արևելյան գործընկերություն նախաձեռնության միջոցով՝ ուղղված Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը և մեր երկրում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր խոսքում կարևորեց Հանձնաժողովի և Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության կողմից «20 արդյունք մինչև 2020» փաստաթղթի լրամշակված տարբերակի տրամադրումը, որով ոչ միայն առաջարկվում է գործողությունների լավ ծրագիր առաջիկա տարիների համար, այլև Արևելյան գործընկերության նոր՝ վերանայված կառուցվածք, ինչն անմիջականորեն կապված է այս բազմակողմ հարթակի շրջանակներում գործընկեր երկրների կատարողականի և ընդհանուր պարտավորությունները կյանքի կոչելու քաղաքական կամքի հետ: Նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ տարբերակման սկզբունքը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում այդ շրջանակներում զարգացնելու բազմաոլորտ և բազմաշերտ համագործակցություն՝ դրանով իսկ թույլ տալով պահպանել գործընկերության ամբողջականությունը:

Глава МИД Армении надеется, что Соглашение о расширенном партнерстве с ЕС будет подписано на ближайшем саммите 06/20/2017   12:05  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении накануне принял участие во встрече глав МИД стран-членов Евросоюза и стран Восточного партнерства в Люксембурге, на которой присутствовали и выступили верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини, еврокомиссар по вопросам расширения и политики добрососедства ЕС Йоханнес Хан, руководители внешнеполитических ведомств ЕС и стран Восточного партнерства. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Выступая на встрече, Эдвард Налбандян подчеркнул: "Несомненно, достижение ощутимых результатов в преддверии предстоящего саммита будет способствовать эффективному сотрудничеству в данных рамках в будущем".
Говоря о политическом диалоге между Арменией и Европейским союзом, министр Налбандян отметил, что последние два годы были насыщенными.
"Мы активно работали в направлении реализации положений Рижской декларации и смогли претворить в жизнь почти все взаимные обязательства, касающиеся Армении, в частности, присоединения к программам COSME и "Горизонт -2020", Соглашения о единой авиационной зоне, а также старта переговоров вокруг "Творческой Европы", которые планируем вскоре завершить.
По словам Налбандяна, есть также ряд нерешенных вопросов, которые надеемся проработать, включая начало диалога вокруг либерализации визового режима.
Он отметил, что за сравнительно короткий период удалось завершить переговоры вокруг Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, о чем в феврале в Брюсселе объявили президент Армении Серж Саргсян и председатель Европейского совета Дональд Туск.
"Текст был парафирован, и мы надеемся, что он будет подписан в ходе ближайшего саммита", - сказал глава МИД Армении.
Налбандян напомнил, что почти параллельно велось обсуждение вокруг приоритетов партнерства на 2017-2020 годы, по итогам которого достигнуто согласие. Эти два важных документа, по его словам, помогут укрепить взаимовыгодное сотрудничество между Арменией и ЕС.
Глава МИД Армении подчеркнул, что дифференцированный подход предоставляет возможность развивать многоотраслевое и многовекторное сотрудничество, позволяя тем самым сохранить целостность партнерства.