Ի պահ հանձնման և օտարման գործընթացների արդյունքում արձանագրվել է 164.678.850 դրամի պակասորդ. հարուցվել է քրեական գործ 06/20/2017 12:20 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2005թ. հոկտեմբերի 28-ի «Պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների մասին» թիվ ՆՀ-189-Ն հրամանագրով սահմանված կարգով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությունից, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեից ստացված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2011-2014թթ. պետության և պետության մասնակցությամբ ընկերության սեփականություն հանդիսացող 50.090 մետր ընդհանուր երկարությամբ d=820-920 մմ տրամագծով Կամենկա-Վանաձոր խողովակաշարի գույքագրումների, ի պահ հանձնման և օտարման գործընթացների արդյունքում արձանագրվել է ընդհանուր 6.819 մետր՝ 164.678.850 դրամ արժեքով խողովակաշարի պակասորդ, իսկ ՀՀ ՏԿՆ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից միջոցներ չեն ձեռնարկվել պետական սեփականություն հանդիսացող խողովակաշարի պակասորդի հանգամանքները պարզելու և պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված փաստերն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Уголовное дело возбуждено в Армении по факту недостачи труб на сумму почти 165 млн. драмов 06/20/2017   14:04  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено в Армении по факту недостачи труб на сумму в размере почти 165 млн драмов.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры, в 2011-2014 гг. в результате инвентаризации, сдачи на хранение и отчуждения трубопровода Каменка-Ванадзор была выявлена недостача 6.819 метров труб на сумму 164.678.850 драмов. При этом представители Госкомитета водного хозяйства не предприняли мер для установления обстоятельств возникновения недостачи государственной собственности и восстановления причиненного государству ущерба.
"С учетом того, что зафиксированные факты, предположительно, содержат признаки преступления, в управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры Армении возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 177(Кража в особо крупных размерах) и части 2 статьи 315(Служебная халатность) УК. Производство предварительного следствия поручено Следственного комитету РА", - отмечается в сообщении.