Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի «սև ցուցակ»-ի առնչությամբ 06/20/2017   11:36  |  Միջազգային լրահոս
Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը (INDDHH) նամակ է հղել երկրի կանցլեր Ռոդոլֆո Նին Նովոային՝ մտահոգություն հայտնելով այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն որոշել է իրավապաշտպան Օսկար Լոպեսին ներառել «սև ցուցակ»-ում այն բանի համար, որ վերջինս Արցախում սահմանադրական հանրաքվեին աշխատել է որպես դիտորդ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Prensa Armenia-ն:
«Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնում՝ կապված այն ազդեցությունների հետ, որ Ադրբեջանի կառավարության այս բանաձևը կարող է ունենալ Օսկար Լոպեսի իրավունքների վրա, մասնավորապես խոսքի ազատության և տեղափոխման ազատության ոլորտում: Ինստիտուտը խնդրում է կանցլերին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Ուրուգվայի վերոնշյալ քաղաքացու իրավունքների խախտումներն անհապաղ դադարեցնելու նպատակով»,- ասվում է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտի նամակում:
Ուրուգվայցի իրավապաշտպան Օսկար Լոպեսն ավելի վաղ դատապարտել էր Ադրբեջանին իրեն և մի խումբ այլ գործիչների «սև ցուցակ»-ում ներառելու համար: Նա հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղը հայ բնակչություն ունեցող երկիր է, որն իր ժողովրդի որոշմամբ արդեն 25 տարի անկախ է: Այն ժողովրդական, հանրապետական երկիր է իրավունքների ինստիտուցիոնալացված շրջանակով, օմբուդսﬔնով և ժողովրդավարության մեխանիզմով, որն իսկապես աշխատում է»:

Национальный институт по правам человека Уругвая призвал МИД страны повлиять на Азербайджан 06/20/2017 13:09 | Международные новости
Национальный институт по правам человека Уругвая (INDDHH) направил канцлеру этой страны Родольфо Нин Новоа послание, выразив озабоченность по поводу «черных списков» Баку, в который МИД Азербайджана включил правозащитника Оскара Лопеса, который принимал участие в качестве наблюдателя в конституционном референдуме в Арцахе. Об этом пишет «Арменпресс» со ссылкой на газету Prensa Armenia.
«Национальный институт по правам человека Уругвая выражает озабоченность по поводу того, что внесение в «черный список» Азербайджана может сказаться на правах Оскара Лопеса, в частности, праве на свободу слова и праве на свободу передвижения. Национальный институт по правам человека Уругвая просит канцлера Родольфо Нин Новоа предпринять необходимые шаги по прекращению нарушения прав Оскара Лопеса»,- подчеркивается в послании.
Ранее Оскар Лопес осудил внесение в «черный список» его и ряда других деятелей со стороны Азербайджана. Он заявил, что «НКР является страной, где население – армянское, и, решением народа, эта страна независима уже 25 лет. Это демократическая республика с институциональными правами, омбудсменом и механизмами демократии, которые работают».