Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԽ ներքին վերահսկողության տնօրինության գնահատողներին 06/20/2017 12:02 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 20-ին ընդունել է ԵԽ ներքին վերահսկողության տնօրինության գնահատողներ Քոլին Ուոլին եւ Մարիա Գոլդմանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հյուրերը նշել են, որ իրենց այցի նպատակն է գնահատել ԵԽ աշխատանքի արդյունավետությունն անդամ պետություններում. ուսումնասիրման առանցքում այս տարի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտն է:
Արփինե Հովհաննիսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով եւ կարեւորել համատեղ իրականացվող ծրագրերի շարունակականությունը նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափով:
Հյուրերի խնդրանքով տիկին Հովհաննիսյանը մանրամասն ներկայացրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, այդ թվում` խորհրդարանի կողմից ընդունված մի շարք օրենքներով նախատեսված կարգավորումները:
ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է միջազգային գործընկերների, հատկապես Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված օրենքներն ինստիտուցիոնալ տեսանկյունից արդյունավետորեն կյանքի կոչելու հարցում:
Արփինե Հովհաննիսյանը եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում անդրադարձել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին եւ համագործակցության ծրագրերին:

Вице-спикер НС Армении Арпине Ованнисян высоко оценила сотрудничество с Советом Европы в различных направлениях 06/20/2017   13:23  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении, глава делегации парламента РА в ПАСЕ Арпине Ованнисян 20 июня приняла оценщиков дирекции внутреннего контроля Совета Европы (СЕ) Колина Уолла и Марию Голдман. На встрече присутствовала также руководитель офиса СЕ в РА Наталья Вутова.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, гости отметили, что целью их визита является оценка эффективности работы в государствах-членах   СЕ: в исследовании в нынешнем году ключевая сфера – борьба   с коррупцией.
А.Ованнисян высоко оценила сотрудничество с СЕ в различных направлениях,  подчеркнув важность реализации совместных программ также в парламентском формате. По просьбе гостей вице-спикер НС подробно представила проводимые в Армении реформы в сфере борьбы с коррупцией, в том числе нормы регулирования, предусмотренные рядом принятых парламентом законов. В этом контексте она подчеркнула важность содействия международных партнеров, особенно СЕ, в эффективном с институциональной   точки зрения применении законов по предупреждению коррупции.
Вице-спикер НС обсудила с европейскими партнерами также множество других представляющих обоюдный интерес вопросов, в том числе реформы в судебно-правовой сфере и программы сотрудничества.