Սա Ադրբեջանի պատասխանն է Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական հայտարարության. Դավիթ Բաբայան. NEWS.am 06/17/2017   11:02  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանական գործողություններում որեւէ տարօրինակ բան չկա:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում երեկ շփման գծում տեղի ունեցածին նման գնահատական տվեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Մեզ համար ողբերգություն է, մենք ունեցանք երեք զոհ, ողջ ազգը սգում է, սա ամենավատ, ամենաանդառնալի կորուստն է, բայց ադրբեջանական գործողություններում որեւէ տարօրինակություն չկա, միշտ եղել է ահաբեկչական, հանցագործ ու նենգ պետություն եւ կրկին անգամ դիմել է ահաբեկչական քայլի, այսինքն ահաբեկիչներին եւ հանցագործներին բնորոշ վարքագիծ է դրսեւորել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Պաշտոնական Ստեփանակերտի բնորոշմամբ, ադրբեջանական կողմի գործողությունները խրախուսում է Թուրքիան, որի հետ համատեղ խոշոր զորավարժություններ են անցկացնում. «Սա միջազգային ահաբեկչության մի շղթա կարելի է համարել»:
Երեք զինծառայող է զոհվել դիրքերում
Դավիթ Բաբայանի կարծիքով, տեղի ունեցածը կարելի է համարել նաեւ Ադրբեջանի պատասխանը Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական հայտարարությանը: Նրա խոսքով, այժմ նույնպես համանախագահները պետք է կոշտ, խիստ եւ հասցեական հայտարարություն անեն:
«Պետք է քայլեր ձեռնարկել ագրեսորին զսպելու համար: Մենք մեր կողմից դա անելու ենք, ինչպես եւ միշտ արել ենք, միջազգային հանրությունն անպայման պետք է նման կեցվածք դրսեւորի»,- նշեց նա:

Давид Бабаян: вчерашние события - это ответ Баку на адресное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ 06/17/2017 11:38 | Карабахский конфликт
В действиях Азербайджана нет ничего странного. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am пресс-секретарь президента Карабаха Давид Бабаян, комментируя вчерашние события на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана.
«У нас трагедия, погибли 3 человека, вся страна скорбит, но в действиях Азербайджана нет ничего странного. Эта страна всегда была террористической, преступной и коварной, и она в очередной раз совершила террористический шаг»,- заявил Бабаян.
Согласно официальному Степанакерту, действия Азербайджана поощряет Турция, с которой проводятся совместные крупные военные учения. «Это можно считать одной цепью международного терроризма», - приводит слова пресс-секретаря президента Арцаха издание.
По словам Бабаяна, происшедшие накануне события можно также считать ответом Баку на адресное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ. Бабаян уверен, что и сейчас сопредседатели должны выступить с жестким, строгим и адресным заявлением.
«Нужно предпринять шаги по сдерживанию агрессора. Со своей стороны мы это сделаем, как это делали всегда, но международное сообщество обязательно должно поступить таким образом»,- подчеркнул Бабаян.