Միջազգային հանրությունը կոշտ դիրքորոշմամբ և քայլերով պետք է զսպի Ադրբեջանի` նման սանձազերծ պետությանը. Դավիթ Բաբայան 06/17/2017   14:18  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ակնկալում է կոշտ, հասցեական հայտարարություն՝ ուղղված հունիսի 16-ին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում եւս մեկ անգամ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի դրսեւորմանը: Նրա խոսքով՝ նման կոշտ դիրքորոշմամբ եւ քայլերով միջազգային հանրությունը պետք է զսպի այդ սանձազերծ պետությանը:
«Երեկվա իրադարձությունները պետք է դիտարկել երկու հարթությունում. մեկը՝ մարդասիրական, եւ այս առումով սա իրոք ողբերգություն է, մենք անդառնալի կորուստներ ունեցանք՝ երեք զոհ: Բոլորս այդ կորուստները որպես անձնական կորուստներ ենք համարում՝ ողջ Արցախը եւ հայությունը, ես համոզված եմ: Նման կորուստները ընդհանրապես չեն մարսվում: Ինչ վերաբերում է ռազմաքաղաքական հարթությանը, որեւէ արտառոց բան տեղի չի ունեցել, այսինքն՝ հակառակորդը շարունակում է իր ապակառուցողական, ֆաշիստական, ահաբեկչական գործողությունները:
Տեղի ունեցան ահաբեկչի պահվածքին վայել գործողություններ են. թաքստոցներից, հեռու տեղերից կրակոցներ նռնականետերի, ականանետերի միջոցով, եւ երեք հոգի, պաշտպանելով հայրենիքի սահմանները, զոհվեցին»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ նման գործողությունները միջազգային հանրության կողմից միանշանակ պետք է արժանանան համապատասխան գնահատականի:
«Ընդհանրապես, ոչ տրամաբանական օրինաչափություն գոյություն ունի. երբ համանախագահները պիտի գան տարածաշրջան, կամ այցի ժամանակ, կամ դրանից հետո հակառակորդը դիմում է այսպիսի աննորմալ քայլի:
Գիտենք, որ համանախագահները մի քանի օրից պետք է լինեն Բաքվում. նրանք առաջին անգամ գնում են Բաքու վերջին կոշտ հայտարարությունից եւ երեկվա իրադարձությունից հետո: Կարեւոր է, որ նման հայտարարությունները պարբերական բնույթ ունենան, շարունակեն կոշտ լինել, որովհետեւ Ադրբեջանը փորձելու է այդ հայտարարությունը նսեմացնել: Այս անգամ ակնկալում ենք համանախագահների կողմից կոշտ վերաբերմունք Բաքվում»,-շեշտեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակը:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ Ադրբեջանը միջազգային իրավունքի նկատմամբ որեւէ հարգանք չունի այնպես, ինչպես հանցագործը կամ ահաբեկիչը՝ օրենքի նկատմամբ:
«Նրանք իրենց սեփական օրենքները չեն հարգում, եւ իրենց օրենքները անմարդկային են, ինչպե՞ս կարող են հարգել միջազգային իրավունքը: Նրանք հարգում են ուժի իրավունքը, եւ դա երկու ձեւով պետք դրսեւորվի. մի ձեւով մենք ենք զսպում այստեղ, մյուս ձեւով էլ միջազգային հանրությունը պիտի զսպի»,-եզրափակեց նա:
Հունիսի 16-ի երեկոյան՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ երեք զինծառայողներ: Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հունիսի 16-ին հակառակորդի կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողության արդյունքում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերից հետո, հունիսի 17-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետևանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

В Степанакерте ждут от сопредседателей МГ ОБСЕ жесткого и адресного заявления в связи с очередной агрессией Азербайджана 06/17/2017   14:39  |  Карабахский конфликт
Пресс­-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян надеется на жесткое, адресное заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ в связи с очередной агрессией Азербайджана 16 июня на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил.
По его словам, своей жесткой позицией и шагами международное сообщество сдержать это необузданное государство.
“Вчерашние события следует рассматривать в двух плоскостях: первая – гуманитарная, и в этом случае это действительно трагедия, которая стоила нам необратимых потерь – погибли трое. И все мы считаем их личными потерями – весь Арцах и все армянство, я уверен. Такие потери не прощают. Что касается военно-­политической плоскости, то ничего чрезвычайного не произошло: противник продолжает свою деструктивную, фашистскую, террористическую деятельность. Произошло то, что целиком в стиле противника – выстрелы из укрытий, издалека, с применением гранатометов. И погибли три солдата, защищавшие родину”, ­ - заявил в интервью “Арменпресс” Давид Бабаян.
Пресс­-секретарь президента Арцаха подчеркнул, что подобные действия однозначно должны получить соответствующий отклик международной общественности. “Вообще существует некая алогичная закономерность: противник прибегает к таким действиям каждый раз, когда сопредседатели совершают или собираются совершить визит в регион, или после этого. Известно, что через несколько дней они будут в Баку, и это будет первый визит в Баку после последнего жесткого заявления и вчерашних событий. Очень важно, чтобы такие заявления были постоянными и жесткими, потому что Азербайджан попытается принизить это заявление. На этот раз мы надеемся на жесткую позицию сопредседателей в Баку”, ­ - сказал Бабаян.
По его словам, Азербайджан не уважает международное право точно так же, как преступник или террорист – закон.
“Они даже свои собственные законы не уважают – из законы бесчеловечны, разве будут они уважать международное право! Они уважают только право силы, и это должно проявляться в двух вариантах: при первом мы пресекаем их здесь, а при другом – их должно обуздать международное сообщество”, - ­ заявил Давид Бабаян.