Հարուցվել են քրեական գործեր՝ ազգային մոլեռանդության շարժառիթով կատարված սպանությունների դեպքերի առթիվ 06/17/2017   15:58  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Առաջին և երկրորդ կայազորային քննչական բաժիններում քրեական գործեր են հարուցվել՝ հակառակորդի կողմից ազգային և կրոնական ատելության, մոլեռանդության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանություններ կատարելու դեպքերի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
16.06.2017թ.՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից N զորամասի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ արձակված արկերի պայթյուններից առաջացած բեկորներից մահացու բեկորային վիրավորումներ են ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ  Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը, Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը:
Առաջին կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերով։
17.06.2017թ.՝ ժամը 09:40-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով գլխի շրջանում մահացու վիրավորում է ստացել  պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:
Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով սպանություն կատարելու դեպքի առթիվ:

Возбуждены уголовные дела по факту убийства противником четверых армянских военнослужащих 06/17/2017   16:39  |  Карабахский конфликт
Первым и вторым гарнизонными следственными отделами возбуждены уголовные дела по факту совершенных противником убийств армянских военнослужащих. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета.
16 июня 2017 года в районе 18:05 в результате взрывов снарядов, выпущенных противником в направлении боевого поста оборонительного участка N-ской воинской части,  смертельные осколочные ранения получили  солдаты срочной службы Араик Рудикович Матинян, Виген Жирайрович Петросян и Вардан Цовакович Саркисян.
Первым гарнизонным следственным отделом возбуждено уголовное дело по пунктам 1, 6 и 13 части 2 статьи 104(Убийство двух и более лиц, совершенные опасным для жизни многих людей способом по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма. ) УК РА.
17 июня 2017 года в районе 09:40 в результате произведенного противником выстрела в направлении боевого поста оборонительного участка N-ской воинской части смертельное ранение в голову получил солдат срочной службы, рядовой  Нарек Тигранович Гаспарян.
Вторым гарнизонным следственным отделом возбуждено уголовное дело по факту убийства по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма.