Նախագահին էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարը զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին 06/16/2017 15:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, ակնկալվող արդյունքների, ընթացիկ ծրագրերի և առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունների մասին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Աշոտ Մանուկյանը Նախագահին տեղեկացրել է տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերի և այդ ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների, մասնավորապես` Իրան-Հայաստան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ օդային գծերի կառուցման ծրագրերի ընթացքի մասին։
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է ակտիվացնել աշխատանքները, անել ամեն հնարավորը՝ նախատեսված ծրագրերը սահմանված ժամկետում ավարտելու համար՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես Հայաստանի էներգետիկ համակարգի անվտանգության և հուսալիության, այնպես էլ տարածաշրջանային ծրագրերում մեր երկրի ներգրավվածության ապահովման գործում։
Այս համատեքստում նախարար Մանուկյանը զեկուցել է բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերի ենթակայանների նորոգման և արդիականացման լայնամասշտաբ ծրագրի իրականացման ընթացքն ու ակնկալվող արդյունքները։
Նախարարն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրին, ներկայացրել կատարված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները։ Կարևորելով ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրը՝ Նախագահը հանձնարարել է այն պահել մշտական հսկողության տակ, պատշաճ ուշադրություն հատկացնել կայանի անվտանգության բարձրացման միջոցառումների որակին։
Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է նաև էներգետիկ ոլորտի հեռանկարային (մինչև 2036թ. ընկած ժամանակահատվածում) զարգացման լրամշակված հայեցակարգի հիմնադրույթները։
Նախարարը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է Հայաստանում «կանաչ էներգետիկայի» զարգացման հեռանկարների, մասնավորապես՝ արևից, քամուց, ինչպես նաև կենցաղային կոշտ թափոնների վերամշակումից էլեկտրական էներգիայի ստացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի, տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարների մասին։ Անդրադարձ է կատարվել ընդերքի կառավարման արդյունավետության, ընդերքօգտագործման բնապահպանական խնդիրների և ընդերքի համալիր համապարփակ ուսումնասիրման անհրաժեշտության հարցերին։ Դրանց վերաբերյալ տրվել են մի շարք հանձնարարականներ։
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է նաև արագացնել չգազաֆիկացված բնակավայրերի տնտեսությունների կենցաղային կարիքների ապահովման այլընտրանքային տարբերակների գնահատման աշխատանքները՝ առաջնահերթ կերպով անդրադառնալով սահմանամերձ համայնքների խնդիրների արդյունավետ լուծման տարբերակներին:

Президент Армении дал ряд поручений по повышению безопасности и надежности энергетической системы страны 06/16/2017   16:41  |  Лента новостей
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян в ходе рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном доложил о проводимых в сфере реформах, ожидаемых результатах, текущих программах и возможностях решения существующих проблем.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Ашот Манукян сообщил президенту о программах регионального сотрудничества и реализуемых в этом направлении мероприятиях, в частности о ходе реализации проекта строительства высоковольтных воздушных линий электропередачи Иран-Армения и Армения-Грузия.
Президент Саргсян поручил активизировать работы, сделать все возможное для завершения запланированных программ в установленные сроки, подчеркнув их важное значение для обеспечения как безопасности и надежности энергетической системы  Армении, так и  вовлеченности республики в региональные программы. В данном контексте министр доложил о ходе реализации широкомасштабной программы модернизации высоковольтных подстанций.
Глава Минэнерго коснулся и продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской атомной электростанции и программы ее модернизации. Придав важность программе продления срока эксплуатации Армянской АЭС, президент поручил держать ее под постоянным контролем, уделяя должное внимание качеству мероприятий по повышению безопасности станции.
Ашот Манукян доложил президенту основные положения дополненной концепции развития энергетической отрасли (перспективы до 2036г.). Министр представил главе государства также перспективы развития в Армении “зеленой энергетики”, реализуемые в этой сфере программы и возможности регионального сотрудничества в данной области.
В ходе встречи речь также зашла об эффективности управления и экологического использования недр, необходимости всеобъемлющего изучения недр. Относительно этого были даны ряд поручений.
Глава государства также поручил ускорить работы по оценке альтернативных возможностей обеспечения бытовых нужд хозяйств негазифицированных населенных пунктов, в первую очередь  уделяя внимание эффективному решению проблем приграничных общин.