Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Տաջիկստանի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը 06/14/2017 17:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով այսօր Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Տաջիկստանի նախագահն առավոտյան այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ ծաղկեպսակ դրել Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նախագահ Ռահմոնը նաև եղևնի է տնկել հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում:
Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այնուհետև տեղի է ունեցել Տաջիկստանի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո կայացել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Էմոմալի Ռահմոնի առանձնազրույցը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին և նշել, որ նրա այցը Հայաստան նաև խորհրդանշական բնույթ է կրում, քանի որ այս տարի Հայաստանը և Տաջիկստանը տոնում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, նման այցելությունները լավ հնարավորություն են վերլուծելու, ամփոփելու այն ուղին, որ երկու երկրներն անցել են 25 տարիների ընթացքում, մյուս կողմից, իհարկե, նաև մտքեր փոխանակելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի, տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրների շուրջ:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է Տաջիկստանի նախագահի այցի շրջանակներում ստորագրվելիք փաստաթղթերը, որոնք, ըստ նրա, կլրացնեն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, ինչի անհրաժեշտությունը կա, քանի որ համագործակցության ներկայիս մակարդակը չի համապատասխանում ոչ հայ և տաջիկ ժողովուրդների բարեկամության և ոչ էլ երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների մակարդակին:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած ոլորտում ակտիվ համագործակցության և գոհունակությամբ է խոսել նախագահ Ռահմոնի այցի շրջանակներում Երևանում կազմակերպված գործարար համաժողովի ու միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի մասին:
Տաջիկստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Նախագահին հիասքանչ, հնագույն երկիր՝ Հայաստան, հրավերի և ջերմ հյուրընկալության համար: Նախագահ Ռահմոնը համակարծիք է եղել հայ գործընկերոջ հետ, որ այսօր ստորագրվելիք փաստաթղթերը լավ հնարավորություն են բոլոր ոլորտներում իրավապայմանագրային դաշտի հիման վրա զարգացնելու հարաբերությունները: Էմոմալի Ռահմոնը փոխգործակցության հեռանկարային ուղղությունների շարքում նշել է առևտրի, գյուղատնտեսական ապրանքների արտադրության և վերամշակման, սննդարդյունաբերության, թեթև արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, գիտության և կրթության, առողջապահության ոլորտները: Տաջիկստանի նախագահն ընդգծել է, որ հենց այդ նպատակով իր գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, որոնք մասնակցում են երևանյան գործարար համաժողովին:
Նախագահ Ռահմոնը դրվատանքով է խոսել հայաստանյան գործարար համայնքի մասին՝ նշելով, որ հատկապես գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակման ոլորտում Հայաստանը մեծ հաջողություններ ունի, և Տաջիկստանում կցանկանան նույնպիսի հմտություններ ձեռք բերել՝ հաշվի առնելով ոլորտի արդի տեխնոլոգիաները և նորարարությունները:
Տաջիկստանի նախագահի պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահի նստավայրում մեկնարկել են ընդլայնված կազմով բանակցությունները՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ:

В Таджикистане хотят перенять опыт Армении, добившейся серьезных успехов в переработке сельхозпродукции - Эмомали Рахмон 06/14/2017   18:23  |  Лента новостей
В Ереван по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна с официальным визитом прибыл президент Таджикистана Эмомали Рахмон, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Утром президент Таджикистана посетил мемориальный комплекс "Цицернакаберд", где возложил венок к памятнику жертвам Мец Ехерна и воздал дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян. В Аллее памяти мемориального комплекса Эмомали Рахмон полил посаженную им ель.
Затем в президентской резиденции состоялась официальная церемония встречи президента Таджикистана, после чего президенты Серж Саргсян и Эмомали Рахмон провели беседу в формате тет-а-тет.
Президент Серж Саргсян поприветствовал гостя, назвав его визит в Армению символичным, так как в этом году Армения и Таджикистан отмечают 25-летие установления дипломатический отношений.
По убеждению президента Армении, подобные визиты служат хорошей возможностью для того, чтобы проанализировать, подытожить пройденный двумя станами за 25 лет путь, с другой стороны, конечно, обменяться мнениями вокруг перспектив развития двусторонних отношений, актуальных региональных и международных проблем.
Серж Саргсян придал важность планируемым к подписанию в рамках визита президента Таджикистана документам, которые, по его словам, дополнят повестку двусторонних отношений. По словам президента Армении, такая необходимость существует, поскольку нынешний уровень сотрудничества не соответствует ни уровню дружбы армянского и таджикского народов, ни уровню межгосударственных отношений.
Президент Серж Саргсян подчеркнул, что Армения готова к активному сотрудничеству в любой сфере и с удовлетворением говорил об организованном в рамках визита президента Рахмона в Ереване бизнес-форуме и заседании межправительственной комиссии.
В свою очередь президент Таджикистана поблагодарил армянского коллегу за приглашение и гостеприимство.
Главы государств сошлись во мнении относительно того, что подписываемые сегодня документы станут хорошей возможностью для развития отношений во всех отраслях на основе договорно-правовой базы. Эмомали Рахмон в ряду перспективных направлений взаимодействия отметил торговлю, производство и переработку продукции сельского хозяйства, пищевую промышленность, легкую промышленность, горнорудную промышленность, энергетику, телекоммуникации, науку и образование, здравоохранение. Президент Таджикистана подчеркнул, что именно с этой целью в состав возглавляемой им делегации включены представители деловых кругов, которые участвуют в ереванском бизнес-форуме.
Эмомали Рахмон с восхищением говорил об армянском бизнес-сообществе, особо подчеркнув серьезные успехи Армении в переработке сельхозпродукции. По его словам, в Таджикистане хотели бы перенять этот опыт с учетом современных отраслевых технологий и инноваций.
Сообщается, что в резиденции президента Армении стартовали переговоры делегаций двух стран в расширенном составе.