Նախագահը ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային 06/13/2017   19:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և ընդգծել, որ նման այցելությունները լավ հնարավորություն են քննարկելու ՆԱՏՕ-Հայաստան գործակցության օրակարգը, ինչպես նաև մտքեր փոխանակելու տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ: Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել ս.թ. փետրվարի 27-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումը և հատուկ ներկայացուցչին խնդրել է Գլխավոր քարտուղարին փոխանցել իր ջերմ ողջույններն ու Հայաստան այցելելու հրավերի վերահաստատումը:
Ջեյմս Ապատուրայը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության համար և նրան փոխանցել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի բարեմաղթանքներն ու կրկին հանդիպելու պատրաստակամությունը:
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը հանդիպման սկզբում կազմակերպության անունից երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին՝ Աֆղանստանում և Կոսովոյում խաղաղության հաստատման գործողություններին մասնակցության և միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին ունեցած ներդրման համար, ընդգծելով, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններն այս տարիներին զարգացել են վստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտում: Ջեյմս Ապատուրայը նշել է, որ Երևանից հեռանալու է այդ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու հաստատակամությամբ:
Հանդիպման ընթացքում հյուրի խնդրանքով Հանրապետության Նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրության փոփոխություններից հետո Հայաստանում պետական կառավարման նոր համակարգին անցնելու գործընթացը և բարեփոխումների կարևորությունը, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ զարգացումներն ու իր գնահատականներն իրավիճակին: Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Իրան հարաբերություններին, տարածաշրջանի խնդիրներին և անվտանգության տեսանկյունից մարտահրավերներին:
17:47 13/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր թափ է ստանում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը երկրի դիմակայունության բարձրացման ոլորտում
15:19 13/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին
17:07 07/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ‪‎Հայաստան‬|ի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները կմեկնեն ‪Բրյուսել‬

Спецпредставитель генсека НАТО заявил, что покидает Ереван с решимостью продолжать эффективное сотрудничество с Арменией 06/14/2017 00:44 | Лента новостей
Президент Армении во вторник принял специального представителя генерального секретаря НАТО Джеймса Аппатурая. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении приветствовал гостя и подчеркнул, что подобные визиты являются хорошей возможностью, чтобы обсудить повестку взаимодействия НАТО- Армения, а также обменяться мнениями о региональных и международных процессах. Президент Саргсян с теплотой упомянул свою плодотворную встречу с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, которая состоялась 27 февраля с.г. в штаб-квартире НАТО, и попросил специального представителя передать Генеральному секретарю свои тёплые приветствия и подтверждение приглашения посетить Армению.
Джеймса Аппатурай выразил благодарность президенту Армении за прием и передал ему добрые пожелания генерального секретаря НАТО и готовность встретиться вновь.
Специальный представитель генерального секретаря Североатлантического альянса в начале встречи от имени организации выразил благодарность Армении за участие в действиях по установлению мира в Афганистане и в Косово и вклад в международные миротворческие миссии, подчеркнув, что отношения Армения- НАТО за эти годы развивались в атмосфере доверия и взаимопонимания. Джеймс Аппатурай отметил, что покинет Ереван с решимостью продолжать эффективное сотрудничество.
В ходе встречи по просьбе гостя президент Серж Саргсян рассказал о процессе перехода Армении после конституционных изменений к новой системе управления и о важности реформ, а также представил ход событий в направлении урегулирования НК конфликта и свои оценки этой ситуации. Были затронуты также отношения Армения- Иран, региональные проблемы и вызовы с точки зрения безопасности.