Վարչապետն ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության նախագահին 06/14/2017 12:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության նախագահ Շինիչի Կիտաոկայի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Ճապոնիայի կողմից Հայաստանի անկախությունից ի վեր մեր երկրի տնտեսության կայուն զարգացմանը միտված օժանդակությունը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է երկկողմ համագործակցության ընդլայնմամբ ու ակտիվացմամբ:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը և նշել , որ անհրաժեշտ է գործարար կապերի սերտացման նպատակով պարբերաբար կազմակերպել բիզնես ֆորումներ:
Գործադիրի ղեկավարն ընդգծել է նաև Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության օժանդակությունը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ աղետների կառավարման և ռիսկերի նվազեցման, հրշեջ փրկարարական ծառայության զարգացման նպատակով:
Այդ առումով, վարչապետը կարևորել է նաև Լոռու, Շիրակի և Սյունիքի մարզերի հրշեջ փրկարարական ծառայությունների գույքի բարելավման ծրագիրը և հույս հայտնել, որ այն կկրի շարունակական բնույթ:
Շինիչի Կիտաոկան վստահեցրել է, որ իր գլխավորած գործակալությունը շարունակելու է սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ և նշել, որ կարևորում են աղետների կառավարման ոլորտում մեր երկրի մասնագետների հետ փորձի փոխանակումը, ուսումնական ծրագրերի իրականացումը:
Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության նախագահն ընդգծել է, որ տպավորված է Հայաստանի արտակարգ իրրավիճակների արձագանքման, կանխարգելման համակարգով և մասնագետների պատրաստվածության մակարդակը գնահատել է գերազանց:

Правительство Армении заинтересовано в расширении и активизации сотрудничиества с Японией 06/14/2017   13:53  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял президента Японского агентства  международного сотрудничества (JICA) Шиничи Китаоку и возглавляемую им делегации. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Премьер Армении высоко оценил оказываемое Японией содействие, нацеленное на стабильное развитие армянской экономики, и отметил, что правительство Армении заинтересовано в расширении и активизации двустороннего сотрудничества.
Карен Карапетян придал важность развитию торгово-экономических связей между Арменией и Японией, указав на необходимость организации регулярных бизнес-форумов с целью укрепления деловых связей.
Премьер Армении также отметил оказываемое Японским агентством международного сотрудничества (JICA) министерству по чрезвычайным ситуациям РА содействие в вопросе минимизации рисков бедствий и развития пожарно-спасательной службы.
В этом плане глава правительства Армении придал важность программе по улучшению технической оснащенности пожарно-спасательных служб Ширакской и Сюникской областей, выразив надежду, что она будет носить продолжительный характер.
Шиничи Китаока заверил, что возглавляемое им агентство продолжит тесное сотрудничество с Арменией, отметив, что они придают важность обмену опытом с армянскими специалистами в сфере управления рисками бедствий, реализации образовательных программ.
Шиничи Китаока также подчеркнул, что впечатлен системой реагирования на ЧС в Армении, а уровень подготовки специалистов оценил как отличный.