Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն է նշանակվել Մարկ Գրիգորյանը 06/12/2017   18:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի այսօրվա որոշմամբ՝ Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն է նշանակվել Մարկ Գրիգորյանը։ Այս մասին տեղեկացնում է հանրային ռադիոյի  պաշտոնական կայքը։
Մարկ Գրիգորյանը բանասիրական գիտությունների թեկնածու է, մինչեւ լրագրողական աշխատանքի անցնելը դասավանդել է Պուշկինի անվան միջնակարգ դպրոցում, Երեւանի պետական համալսարանում, «Անանիա Շիրակացի» համալսարանում։
Լրագրողական գործունեությունն սկսել է 1993 թվականին ԱԻՄ կուսակցության ռուսալեզու «Свобода» թերթում նախ որպես փոխխմբագիր, ապա գլխավոր խմբագիր։ 1995 թվականի ապրիլից աշխատանքի է անցել ամերիկյան AIM_ Armenian International Magazine ամսագրում որպես երևանյան թղթակից:
Ավելի ուշ ղեկավարել է Հայաստանի մամուլի ուսումնասիրության խնդիրներով զբաղվող «Թիմ» հասարակական կազմակերպությունը։ 1998 թվականից գլխավորել է «Համագործակցություն և ժողովրդավարություն» հասարակական կազմակերպությունը։
Մարկ Գրիգոորյանը նաեւ Լրատվամիջոցների կովկասյան ինստիտուտի ներկայիս «Կովկաս» ինստիտուտի համահիմնադիրներից է, 2001- ին եղել է ինստիտուտի փոխտնօրենը։
2002 թվականի հոկտեմբերի 22-ին Երևանում նրա դեմ կազմակերպված մահափորձից եւ դրան հետեւած իրադարձություններից հետո բնակություն է հաստատել Լոնդոնում։ Միացյալ Թագավորությունում աշխատել է նախ Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտում (IWPR), իսկ 2003- ի սեպտեմբերից  BBC հեռուստառադիոկորպորացիայում։
2014- ին վերադարձել է Հայաստան, աշխատել PanArmenian Media Group-ում, «Արմենիա» հեռուստաալիքում վարել «Հատման կետ» ծրագիրը, ATV-ում հեղինակել, վարել և հեռարձակել է «Անծանոթ Երևան» հաղորդաշարը, ինչպես նաև «Տետատետ» հարցազրուցային ծրագիրը:
2016 թվականից Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենի խորհրդականն էր:
Ի դեպ՝ Հանրային ռադիոյի նորանշանակ գործադիր տնօրենը անվանի ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի թոռն է, Հայաստանում կիրառական և մաթեմատիկական լեզվաբանության հիմնադիրներից բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վլադիմիր Գրիգորյանի որդին։

Исполнительным директором Общественного радио Армении назначен Марк Григорян 06/12/2017   18:30  |  Лента новостей
Решением Совета Общественной телерадиокомпании Армении исполнительным директором Общественного радио Армении назначен Марк Григорян. Ранее 59-летний Григорян был советником исполнительного директора ОРА. Об этом сообщается на сайте Общественного радио Армении.
Марк Влавдимирович — армянский и британский журналист, кандидат филологических наук. В 1980 году, окончив Ереванский государственный университет, поступил на работу в Ереванский научно-исследовательский и проектный институт автоматизированных систем управления городом (ЕрНИПИ АСУГ). Диссертацию по специальности «Русский язык» защитил в 1989 году в Институте русского языка имени В. В. Виноградова Академии Наук СССР. Преподавал в ереванской школе им. Пушкина и вузах (Ереванский государственный университет и университет «Анания Ширакаци»). Зимой 1995 года получил «Хрустальную сову», сборная телезрителей выиграла финал игр, посвященных 20 — летию «Что?Где?Когда?».
В профессиональную журналистику пришел в 1993 году в качестве заместителя редактора газеты «Свобода» в Ереване. В 1995—1996 работал в журнале AIM (Armenian International Magazine).22 октября 2002 года пережил покушение на свою жизнь.В 2003 получил журналистскую премию Hellman/Hammett, вручаемую ежегодно в знак «признания храбрости перед лицом политических преследований» Сотрудничал со многими изданиями в Армении и за рубежом. Автор и редактор 16 книг, множества научных и журналистских статей. Один из основателей Института Кавказа в Ереване.Работал на Русской службе BBC в Лондоне, передача «Ранний час». До 26 марта 2011 года вместе с Севой Новгородцевым вёл передачу «Бибисева». После возвращения в Армению в 2014 году, он работал в PanArmenian Media Group, вёл программы на телеканалах Armenia TV и ATV.