ՀՀ ԱԻՆ-ում քննարկվեցին հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառվածության խնդիրները 06/10/2017 14:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 10-ին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց Հայաստանի հաշմանդամների «Փյունիկ» միության նախագահ Հակոբ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԻՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին աղետների և արտակարգ իրավիճակների ժամանակ հաշմանդամություն ունեցող անձանց, որպես առավել խոցելի խմբի, պաշտպանվածության, նրանց սոցիալական իրավունքների և սոցիալական ներառվածության հիմնախնդիրները:
Հյուրերը ներկայացրեցին Եվրամիության ֆինանսավորմամբ «Եվրախորհրդի չափանիշների քարոզչության կենտրոն» գործընկեր կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող գրանտային ծրագիրը, որը միտված է լինելու Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական իրավունքի և սոցիալական ներառվածության ուսումնասիրությանն ու դրա արդյունքում հետագա կատարելագործմանն ու հնարավորինս համապատասխանեցմանը միջազգային չափանիշներին:
ԱԻ նախարար Դ. Տոնոյանը ներկայացրեց աղետների ռիսկի նվազեցման կառավարության ծրագրում նախարարության կողմից առաջարկվող միջոցառումները, որոնք միտված կլինեն խոցելի խավի, այդ թվում և հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կարիքների ուսումնասիրությանը, խոցելիության նվազեցմանը և պաշտպանվածության մակարդակի բարձրացմանը:
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց համատեղ իրականացնել հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառվածության և հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց սոցիալական իրավունքների մասին հանրային իրազեկման գործընթացները:

В МЧС Армении обсудили проблемы социальной интеграции лиц с ограниченными возможностями 06/10/2017 15:44 | Лента новостей
Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян 10 июня встретился с делегацией Союза инвалидов РА “Пюник” во главе с Акопом Абрамяном.
Как передает пресс-служба МЧС Армении, в ходе встречи обсуждался ряд вопросов, касающихся обеспечения безопасности людей с ограниченными возможностями, подвергающихся повышенным рискам в ЧС, проблемы их прав и социальной интеграции.
Участники встречи представили реализуемую совместно с организацией “Центр пропаганды стандартов Совета Европы” при финансовой поддержке ЕС грантовую программу, которая будет направлена на изучение социальных прав и интеграции лиц с ограниченными возможностями в Армении.
В свою очередь глава МЧС Армении Д. Тоноян представил программу мероприятий, направленных на снижение риска в ЧС, предложенную ведомством правительству. Он также отметил, что программа мероприятий будет нацелена на уязвимые группы, включая людей с ограниченными возможностями, исследование их потребностей, минимизацию риска и повышение уровня их защиты.
Между сторонами была достигнута договоренность о совместной реализации процессов по информированию общественности о проблемах обеспечения прав и социальной интеграции лиц с ограниченными возможностями здоровья.